Antidopingové agentúry chcú zrušiť futbalové majstrovstvá sveta 2018 v Rusku

Dublin/Moskva 12. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky)

Lídri 19-tich Národných antidopingových agentúr (NADO) žiadajú, aby bolo Rusku odobraté právo na organizáciu všetkých športových súťaží, vrátane majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018. Rusko sa však podľa týchto agentúr môže “vykúpiť” tým, že sa ospravedlní za údajný štátom riadený doping.

Na ilustračnej snímke symbol pre futbalové MS 2018

Majstrovstvá sveta vo futbale 2018 by sa mali konať prvý-krát v histórii v Ruskej Federácii. Rozhodlo o tom hlasovanie členov výkonného výboru FIFA v Zürichu 2. decembra 2010. Majstrovstvá by sa mali uskutočniť  v termíne od 14. júna do 15. júla 2018. Rusi to však podľa všetkého nemajú ešte isté. Niektoré antidopingové agentúry im chcú organizáciu tohto prestížneho športového podujatia zakázať.

Kontroverzné vyhlásenie o odobratí práva Ruskej Federácii organizovať športové podujatia vzišlo z rokovaní zástupcov antidopingových agentúr z rôznych krajín vrátane Spojených štátov Amerických, Nemecka či Japonska, ktoré sa konalo v Írskom Dubline. Antidopingové agentúry okrem iného žiadajú taktiež , aby ruskí športovci nemohli reprezentovať svoju krajinu. Informuje o tom Insidetthegames.

“V najlepšom záujme poctivých športovcov dúfame, že tieto návrhy pomôžu vymaniť sa športu z týchto temných časov a vydláždiť cestu k lepšej budúcnosti – a to jedine tak, ak bude splnený prísľub poctivej súťaže,” uviedli zástupcovia antidopingových agentúr v spoločnom vyhlásení.

“Aby však to bolo možné uskutočniť, musia byť vykonané určité kroky, je potrebné, aby osoby zodpovedné za štátom podporovaný doping v Rusku niesli zodpovednosť za svoje činy, potrebný je tiež skutočne nezávislý antidopingový model,” hovorí sa v správe.

Ako sa tiež v správe uvádza, Svetová antidopingová agentúra (WADA), by mala okamžite prevziať každý aspekt vyšetrovania a disciplinárneho konania.

WADA už dávnejšie obvinila Rusko zo štátom riadeného dopingu čo sa malo vraj odzrkadliť na zimných olympijských hrách 2014 v Soči. Na základe ďalších zistení boli vylúčení ruskí atléti z letných olympijských hier 2016 v Brazílskom Rio de Janeiro a ruský paralympijský tím bol vylúčený úplne.

Ruskí predstavitelia však celú aféru popierajú a všetky obvinenia považujú za politicky motivované.

Samuel Gdovin

ZDROJ >>

Komentujte :)