Bratislava 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Lekárski odborári sú populisti a poškodzujú meno nemocníc, ktoré hospodária zodpovedne a nevytvárajú dlh. Povedala to Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) združujúca vyše 70 neštátnych zdravotníckych zariadení.
Ilustračné foto

ANS reagovala na kritiku prvého kola eurofondovej výzvy na rekonštrukciu nemocníc zo strany Lekárskeho odborového združenia (LOZ). LOZ sa nepáči, že o tieto peniaze sa môžu uchádzať len štyri štátne nemocnice, pretože iné fakultné a univerzitné nemocnice majú podnikové ťažkosti, teda dlhy. Profit z toho majú mať súkromné zdravotnícke zariadenia, ktoré sa o eurofondy môžu uchádzať tiež, LOZ sa nepozdáva, “že štát chce ešte zvýšiť zisky ich majiteľom”.
“Považujeme za nepochopiteľné, že LOZ opakovane háji skôr záujmy lekárov vo fakultných a univerzitných nemocniciach a nie záujmy lekárov všetkých nemocníc,” píše ANS v stanovisku. Zdroje z eurofondov na modernizáciu ústavných zdravotníckych zariadení sú podľa ANS určené všetkým typom takýchto nemocníc, vrátane súkromných.
V prvom kole tohtoročnej eurofondovej výzvy má ísť do rekonštrukcie nemocníc 70 miliónov eur, v budúcoročnej výzve má ísť vyše 80 miliónov eur. Druhú výzvu plánuje ministerstvo zdravotníctva vyhlásiť až potom, ako budú nemocnice oddlžené, predpokladá, že o eurofondy sa bude môcť uchádzať viac štátnych nemocníc.
Ak by rezort prvú výzvu nevyhlásil, Slovensku by hrozilo, že by o časť týchto peňazí určených pre zdravotníctvo mohlo prísť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.