Praha 18. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Štefan Puškáš)
 

Patriotická platforma Aliancia národných síl, ktorá sa aktívne zúčastnila posledných parlamentných volieb, učinila prehlásenie kvôli poslednému raketovému útoku USA a ich spojencov na Sýriu. Útok na Sýriu vyvolal protirečenia hodnotení, a to nielen v spoločnosti, ale i u zástupcov rôznych častí českej vlády.

Na snímke český prezident Miloš Zeman

„My si myslíme, že Českú republiku systematicky zaťahujú do vojenského konfliktu s Ruskom, čo môže pre nás všetkým zle skončiť,” povedala v rozhovore so Sputnikom predsedkyňa ANS Vladimíra Vítová.
Vítová: ANS vyjadruje hlboké rozhorčenie nad tým, že USA, Francúzsko, Veľká Británia a ďalší členovia novej „koalície ochotných”, kam bohužiaľ patrí i vládou podporovaná účasť ČR, osočujú a vojensky ohrozujú — spôsobom známym z dôb najhlbšieho kolonializmu — Sýrsku arabskú republiku a Ruskú federáciu. Teda tie štáty, ktoré proti medzinárodnému terorizmu na území Sýrie bojujú.
Rozhodne protestujeme proti západnej paródii na tzv. boj s terorizmom, ktorý nie je nič iné než „legitimácia” pre vojenské intervencie za účelom zmeny pre Západ nepohodlných režimov po celom svete a pre odbúravanie skutočných demokratických práv a slobôd. ANS zásadne odmieta snahy českej vlády, senátorov a poslancov PS PČR a parlamentných politických strán — štát so súčasťou protiruského vojenského ťaženia. Iba jediný ústavný činiteľ — prezident republiky Miloš Zeman — sa od týchto snáh dištancoval. Kauza Skripal a obvinenie Sýrskej arabskej armády z použitia chemických látok v Dúme (východná Ghuta) zo strany tzv. atlantického spoločenstva, raketový úder, ktorý v sobotu nad ránom v Sýrii urobili medzinárodné sily na čele so Spojenými štátmi, úplne jasne proukazujú agresívne-vojnový charakter týchto štátov. Pozorujeme koordinované vojenské šialenstvo na základe umelo vykonštruovaných obvinení a priehľadných, neustále sa opakujúcich lží. Ide o cielenú kampaň proti umelo konštruovanému nepriateľovi. Spojené štáty Českej republike poďakovali za vyjadrenie podpory po nálete v Sýrii, ktorým USA, Francúzsko a Veľká Británia takzvane trestali použitie chemických zbraní.
Minister Martin Stropnický o záležitosti telefonoval s úradujúcim ministrom zahraničia USA Johnom Sullivanom, ktorý tiež ocenil, že ČR má v Damasku ambasádu, ktorá zastupuje i americké záujmy. Obyvatelia Českej republiky tak sú nedobrovoľne zaťahovaní do vojenskej konfrontácie s Ruskom, pretože cieľom útoku na Sýriu bol samozrejme i útok na Ruskú federáciu. Rusko však na oficiálne pozvanie Asadovej vlády skutočne (a úspešne!) bojuje proti teroristom na sýrskom území. Sme si dobre vedomí toho, prečo Rusko na akcii vojensky nereagovalo — odveta by mohla znamenať vojnu, okrem iného i s Českou republikou. Jednoznačne odmietame byť zaťahovaní do týchto vojnových „hier”. Český národ to naozaj nepotrebuje!
 
 

Príspevok ANS: Česko zaťahujú do vojenskej konfrontácie s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.