Bratislava 19. marca 2018 (HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)
 
Nastávajúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) chce už čoskoro oznámiť zloženie novej vlády. Pôvodná vláda Roberta Fica vyhovela požiadavkám iniciátorom protestov Za slušné Slovensko, ktorí ich však neustále menia a stupňujú. Ako na aktuálnu turbulentnú a napätú situáciu po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej nazerá bývalá členka SNS a súčasná predsedníčka strany Národ a spravodlivosť Anna Belousovová?
„Opozícia po tom, čo sa na verejnosť dostali informácie o dvojnásobnej vražde začala hrať na predčasné voľby. Z pohľadu chápania politiky ako boja o moc je to možno prirodzené správanie, no z pohľadu morálky, ktorá by nemala v politike chýbať , je takéto správanie hyenistické,“ uviedla okrem iného Belousovová

Na snímke predsedníčka NaS Anna Belousovová

 
V posledných dňoch došlo k turbulentným zmenám na politickej scéne. Od medializovaných predčasných volieb smeruje Slovensko k novej vláde. Čo bolo podľa vás hlavným dôvodom, že premiér Robert Fico podal demisiu?
Premiér Fico mal vždy rešpekt z ulice. Myslím si, že hlavným dôvodom jeho demisie boli mohutné prejavy nespokojnosti zo strany verejnosti a narastajúce spoločenské napätie. Ak by nedošlo k takýmto razantným krokom z jeho strany, situácia by sa mohla vymknúť spod kontroly.
Určitú úlohu však zohral aj tlak koaličného partnera Mostu – Híd .
 
Ako nazeráte na jeho nástupcu? Dokáže Pellegrini s novou vládou upokojiť situáciu na Slovensku?
To ťažko povedať. Pán Pellegrini má výhodu v tom, že hoci je nominantom Smeru, nikdy nebol spájaný so žiadnymi kauzami a verejnosť ho vníma ako slušného človeka.
Na druhej strane už pri ohlásení jeho nominácie na post predsedu vlády bolo všetkým jasné, že je to Ficov osobný výber a teda Pellegrini bude Ficova ruka, prostredníctvom ktorej bude ďalej riadiť vládu. Je to taká jeho maska. To bez urážky. Podobne ako bola Radičová maskou Dzurindu, keď už jeho osoba v čele bola pre verejnosť neprijateľná.
 
Čo si myslíte o postupe strany Most-Híd? Ide o zradu na voličoch, ako to niektorí prezentujú alebo nedostatočné informovanie médií, ktoré neinformovali aj o ďalšom bode vyhlásenia strany v prípade náhlych zmien?
Nevidím do kuchyne Mostu, takže si nedovolím jednoznačne pomenovať príčiny ich postupu. Odchod Šebeja z parlamentu ako aj odchod Žitňanskej z postu ministerky spravodlivosti však naznačuje, že s takýmto postupom svojej strany vôbec nerátali.
Na otázku či je to zrada na voličoch by mali odpovedať v prieskumoch a voľbách voliči tejto strany sami. Ak je to pre nich zrada, tak už druhá v poradí v tomto volebnom období. Prvou predsa bola účasť vo vláde so SNS. Aj keď paradoxne Mostu sa nikdy nepodarilo presadiť toľko požiadaviek pre maďarskú menšinu ako práve teraz, vo vláde so SNS! Jednoducho v tejto vláde ustupuje SNS a Most z toho vytĺka politický kapitál.
 
Ak by nastali predčasné voľby, ako to bolo pôvodne predkladané, dostali by sa podľa vás Most-Hís a SNS do parlamentu?
Ak by došlo k predčasným voľbám podľa požiadaviek opozície, ich výsledok by nič v politickej realite nezmenil.
Do parlamentu by sa dostali tie isté strany a možno ešte KDH. Plus mínus by bola situácia rovnaká. Predčasné voľby by nevyriešili nič z toho, čo ľuďom vadí, kvôli čomu oprávnene vyšli do ulíc. Ľuďom vadí korupcia v politike, vadí im prepojenie politických  špičiek na oligarchov, vadí im, že spoločne cicajú štátny rozpočet na úkor nás občanov, vadí im arogantnosť moci …
Súčasná parlamentná opozícia nie  je alternatívou voči vládnym stranám v tom zmysle, že sa niečo zmení. Stačí si prejsť opozičné strany a ich lídrov… Viete , Slovensko je malé a výhodou je, že každý o každom vie.
 
O čom svedčia podľa vás kroky opozície, ktoré hneď po vražde novinára žiadali predčasné voľby?
Opozícia po tom, čo sa na verejnosť dostali informácie o dvojnásobnej vražde začala hrať na predčasné voľby. Z pohľadu chápania politiky ako boja o moc je to možno prirodzené správanie, no z pohľadu morálky, ktorá by nemala v politike chýbať , je takéto správanie hyenistické.
 
Ako nazeráte na kroky prezidenta Kisku? Zvládol napätú situáciu po vražde novinár?
Tragédia prezidenta Kisku spočíva v tom, že sám seba presvedčil o tom, že je nielen politik, ale aj štátnik a že jeho úlohou je zachraňovať.
Jeho výraz tváre pri preberaní demisie Fica však hovorí o jeho vnútornom zmätku, keď zrazu zistil, že nie je koho a prečo. Jeho zásadná chyba spočíva v tom, že počas udalostí ostatných dní stratil masku nezávislosti, ktorú si tak úpenlivo strážil.
 
Každá z aktuálnych parlamentných strán má maslo na hlave. Aká vláda by bola pre Slovensko prospešná, aby ľudia pocítili viditeľnú zmenu?
Správne ste to pomenovali. Každá z parlamentných strán má maslo na hlave! Každej z nich ide len o moc a je príznačné, že od nikoho nepočuť, čo a ako chcú zmeniť, aby sa Slovensko dostalo z tohto marazmu. Veď ľuďom na námestiach ide práve o to! Majú jednoducho dosť toho, že nám tu vládne nenažratá oligarchia prostredníctvom politických bábok. Majú dosť kradnutia, káuz a toho, že sa neriešia skutočné problémy, ktoré sa týkajú ich každodenného života. Jednoducho majú dosť reči o tom, ako nie sú peniaze na školstvo, zdravotníctvo, dôchodky a pod., a ako sú istí ľudia nedostihnuteľní a nepostihnuteľní.
Ľudí na námestia dostala vlastne koalícia. Nie je to zásluhou opozície. Je to zásluhou koalície, hlavne Smeru. Pohár trpezlivosti jednoducho pretiekol. Na druhej strane ľudia rozmýšľajú reálne, čo bude “deň po”. Preto sa revolúcia nekoná. Opozícia neponúka konkrétne východiská a riešenia. Iba kritizuje. Ale to nestačí. Čo sa vyrieši, ak zástupcov istých oligarchov nahradia zástupcovia iných oligarchov?! Nič! Slovensku chýbajú politici, ktorí budú klásť národné záujmy na prvé miesto! A záujmy národa, nikdy nie sú záujmami oligarchov.
 
Zúčastnili ste sa protestov, ktoré sú aktuálne organizované? Plánuje sa ďalších zúčastniť? Čo si o nich myslíte? Čo signalizujú?
V prvom rade protesty verejnosti sú oprávnené. To treba zdôrazniť. Je mnoho dôvodov na prejavenie nespokojnosti so stavom spoločností. Už som o nich hovorila. Pohár pretiekol, vražda novinára a jeho priateľky bola tou poslednou kvapkou, ktorá vyhnala ľudí do ulíc a na námestia. Prvé protesty som podporovala, aj keď som sa nezúčastnila. Myslím si, že účasť politikov by im neprospela. Ako sledujem vývoj teraz, už je to o niečom inom. Sú snahy si tieto protesty “sprivatizovať” na presadenie politických cieľov, a to nie je dobré.
Napriek týmto snahám si myslím, že netreba negativizovať ani protesty, ani ich účastníkov. Vynárajú sa rôzne konšpiračné teórie a národ sa rozdeľuje na dve skupiny – tých, čo sú za a tých, čo sú proti. Je potrebné, aby sa ľudia nedali deliť a štvať proti sebe, za jedných a proti druhým.
Treba sa nám naopak zjednotiť! Zjednotiť sa za skutočné zmeny na Slovensku, za odstavenie tých, čo cicajú tento štát na úkor nás všetkých. Jednota národa to je to, čoho sa skutočne všetci mocní boja!
 
Príspevok Anna Belousovová k aktuálnej situácii: Ľudia rozmýšľajú reálne, čo bude “deň po”. Preto sa revolúcia nekoná… zobrazený najskôr Hlavné správy.