Ankara 8. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Turecko požaduje od Grécka, aby zadržalo krajne pravicových demonštrantov, ktorí v pondelok spálili v Aténach tureckú zástavu, a začalo proti nim právne konanie. Hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin podľa agentúry AP v stredu pred novinármi povedal, že Ankara uvedený incident “dôrazne odsudzuje” a považuje ho za zločin z nenávisti.
Ilustračné foto

“Je naším očakávaním, že grécke orgány nájdu páchateľov a postavia ich pred súd,” uviedol hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí medzitým skritizovalo vyjadrenie gréckeho prezidenta Prokopisa Pavlopulosa, že Grécko neovláda všetky územia, na ktoré má “historický nárok”. Gréckeho lídra vyzvalo, aby rešpektoval medzinárodné právo i hranice Turecka a zdržal sa poznámok, ktoré by zvyšovali napätie.
Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom – členmi Severoatlantickej aliancie – sú poznačené dlhodobými spormi ohľadne námorných hraníc a obchodných práv. Ďalšie napätie vyvolalo nedávne zadržanie dvoch gréckych vojakov na území Turecka. Zatiaľ čo Atény trvajú na tom, že vojaci prekročili pozemnú hranicu neúmyselne, turecká strana hovorí o vniknutí do svojej vojenskej zóny a špionáži.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.