Londýn 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Walter Bieri/Keystone via AP)

Anglicko, Škótsko, Wales aj Severné Írsko dostali pokuty

Anglická Futbalová asociácia (FA) sa plánuje odvolať proti pondelňajšiemu trestu od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) za prezentáciu politických symbolov v stretnutiach kvalifikácie MS 2018.

Ilustračné foto: Pohľad na sídlo Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo švajčiarskom ZürichuIlustračné foto: Pohľad na sídlo Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo švajčiarskom Zürichu

Anglicko, Škótsko, Wales aj Severné Írsko dostali pokuty za to, že ich hráči mali na dresoch čierne pásky s obrázkom vlčieho maku. Zápas Anglicko – Škótsko sa odohral vo Wembley v Deň vojnových veteránov 11. novembra a práve vlčie maky sú jeho symbol. Podľa pravidiel FIFA však nesmú hráči nosiť politické, náboženské ani osobné vyjadrenia alebo obrázky. Anglická FA dostala najvyššiu pokutu 45.000 švajčiarskych frankov, Škótsko a Wales 20.000 a Severné Írsko 15.000 CHF.

“Najskôr sme si od FIFA vyžiadali podklady pre toto rozhodnutie,” znelo stanovisko FA. Škótska aj severoírska asociácia vyjadrili sklamanie z tohto verdiktu a druhá menovaná avizovala, že pred podniknutím ďalších krokov si vypýta právne poradenstvo.

Za politický odkaz si sankciu 5000 CHF vyslúžilo Írsko, ktorého reprezentanti si na dresoch v marcovom medzištátnom prípravnom zápase proti Švajčiarsku pripomenuli Veľkonočné povstanie. “Týmito opatreniami nechceme hodnotiť alebo spochybniť pripomínanie si určitých udalostí, keďže rešpektujeme ich dôležitosť pre dané krajiny. Musíme však dbať na pravidlá, podľa ktorých sú takéto prejavy zakázané. Na štadiónoch a ihriskách je miesto len pre šport, nič iné,” zdôraznil podľa agentúry DPA šéf Disciplinárnej komisie FIFA Claudio Sulser.

Strešná organizácia svetového futbalu ďalej zakázala Čile, Rumunsku a Hondurasu hrať na niektorých štadiónoch, dôvodom sú homofóbne pokriky a iné incidenty. Grécko, Ukrajina, Poľsko, Argentína, Bosna a Hercegovina, Kolumbia, Panama, Mexiko a Venezuela dostali pokuty za správanie fanúšikov. Šalamúnove ostrovy utrpeli kontumačnú prehru 0:3 s Tahiti za nasadenie neoprávneného hráča.