Londýn 27. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michael Probst)

Anglická futbalová asociácia (FA) začne vyšetrovať pedofilných trénerov, ktorí mali údajne v minulosti zneužívať mladých futbalistov.

Informovala o tom agentúra DPA. Kauza sa prevalila pred niekoľkými dňami, ako svoje negatívne zážitky zverejnili viacerí bývalí hráči. Medzi nimi bol aj ex-reprezentant Albiónu Paul Stewart, ktorý v súvislosti so zneužívaním poskytol interview televízii BBC. Celkovo sa priznala so svojimi negatívnymi skúsenosťami dvadsiatka futbalistov.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Stewarta mal v detskom veku sexuálne obťažovať a zneužívať jeho tréner počas obdobia štyroch rokov. K osemnásobnému anglickému reprezentantovi sa pridali aj ďalší – bývalí hráči FC Crewe Andy Woodward a Steve Walters, ako aj David White, ktorý v v rokoch 1985–1993 obliekal dres Manchestru City. “Verím, že naše priznania povzbudia ďalšie obete, aby nahlas rozprávali o svojich traumách,” povedal Stewart.

FA uviedla, že prípadom sa bude zaoberať nezávislá poradkyňa Kate Gallafentová. Ich prioritou je momentálne podpora obetí a poskytnutie plnohodnotnej spolupráce pri policajnom vyšetrovaní. V súvislosti s touto kauzou zriadila FA aj telefónnu linku, kde sa môžu ozvať ďalšie obete zneužívania. Počas prvého dňa zaznamenali až 50 telefonátov.

Výkonný riaditeľ Asociácie profesionálnych futbalistov (PFA) Gordon Taylor uviedol, že obvinenia sa týkajú šiestich alebo siedmich klubov, vrátane Manchestru City a Newcastlu. “Očakávam, že bude toho oveľa viac,” dodal Taylor v rozhovore pre BBC.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.