Londýn 16. októbra 2017 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

Britská predajkyňa kníh Tina Gayle sa dočkala zákazu svojho pouličného stánku na Loughboroug Market, nakoľko ako upomienkové predmety predávala hrnčeky s templárskymi motívmi. Miestna radnica požiadala 56-ročnú Tinu Gayle, aby hrnčeky stiahla z predaja, nakoľko obdržala sťažnosť, že hrnčeky môžu byť urážlivé pre moslimov. Keď Gayle túto žiadosť odmietla, radnice jej stánok rovno zakázala.

Na snímke britská predajkyňa kníh Tina Gayle

Na hrnčekoch je vyobrazený motív templárskeho kríža, templárov a ich latinské motto Žalm 115:1  “Nie nás, Pane, nie nás, ale svoje meno sláv, pre svoje milosrdenstvo a pre svoju vernosť.“

Predajkyňa sa zverila Daily Mail: “Je to veľmi nespravodlivé. Radnica mi povedala o sťažnosti a o tom, že hrnčeky sú urážlivé pre moslimov. Požiadali ma, aby som ich stiahla. Povedala som, že je to smiešne a odmietla som.”

Predajkyňa pravidelne cestuje na Loughboroug Market, kde už tri roky predáva zriedkavé knihy, knihy, ktoré sa už nevydávajú a ktoré je ťažko zohnať. Aby zarobila viac peňazí, radnica si za prenájom stánku účtuje 22 libier, rozhodla sa Gayle zaradiť do ponuky aj upomienkové hrnčeky.

Ohľadne sťažnosti na urážlivý charakter hrnčekov, pretože “teplári zabíjali moslimov v krížových výpravách pred 750 rokmi” Gayle raguje: “Templári boli bojovným rádom, ktorý chránil pútnikov do Jeruzalema. Chránili ich pred okradnutím. Nebola to armáda, ktorá zabíjala.”
Ďalej dodáva: “Mnohí moji zákazníci sú templári, je to kresťanský rád. Je to o prísahe brániť kresťanskú vieru.”

Pani Gayle uvádza, že žiadny moslim sa u nej nikdy nesťažoval. “Aj keď nemyslím, že som niekedy nejakému moslimovi knihu predala,” dodáva.
“Ak by som predávala knihy len o ľuďoch, ktorí nikdy nikoho nezabili, predávala by som iba knihy pre záhradkárov,” bráni se Gayle.

Už v minulosti mala Gayle s radnicou problémy za predaj vojenských manuálov z 2. sv. vojny a podobných materiálov, ktoré radnica označila za “nacistické suveníry”.
Katarína Hnazlíková