Bratislava 7. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Na Slovensko dnes príde nemecká kancelárka Angela Merkelová. Čaká ju bilaterálne rokovanie aj účasť na schôdzke premiérov Visegrádskej štvorky

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Merkelová príde do Bratislavy na pozvanie premiéra Petra Pellegriniho, s ktorým bude rokovať dopoludnia. Popoludní sa stretne s prezidentom Andrejom Kiskom. S premiérom bude na Bratislavskom hrade hovoriť o bilaterálnych otázkach, ale aj aktuálnej situácii v Európskej únii.
Následne sa nemecká kancelárka stretne s premiérmi V4 – slovenským premiérom Pellegrinim, českým predsedom vlády Andrejom Babišom, maďarským premiérom Viktorom Orbánom a poľským šéfom vlády Mateuszom Morawieckim. Hlavnou témou bude predovšetkým príprava nového viacročného finančného rámca EÚ na roky 2021 – 2027, nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu či budúcnosť EÚ. Premiéri V4 si spolu s Angelou Merkelovou pripomenú 30. výročie politických zmien v strednej Európe.
Angela Merkelová navštívila Bratislavu naposledy 20. októbra 2014. Vtedy jej ako tretej žene v histórii udelili čestný doktorát na Univerzite Komenského. Vo februári 2011 sa už raz v Bratislave zúčastnila na vrcholnej schôdzke krajín Visegrádskej skupiny.
 
Premiéri budú s Merkelovou hovoriť o budúcom európskom rozpočte
BRATISLAVA 7. februára (SITA) – Tvorba európskeho rozpočtu po odchode Veľkej Británie bude dominantnou témou dnešného summitu premiérov Visegrádskej štvorky s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Bratislave. Šéfka nemeckej vlády sa bude počas svojej jednodňovej návštevy s premiérmi Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska rozprávať o tom, čo chcú v európskom rozpočte zachovať a koľko peňazí sú na to ochotní dať. Merkelová by zároveň chcela v rámci 30. výročia Nežnej revolúcie oceniť podiel štátov strednej a východnej Európy na páde Železnej opony ako aj na nemeckom zjednotení.
Vo viacročnom finančnom rámci (VFR) na roky 2021 – 2027 bude zohľadnený odchod Veľkej Británie z Európskej únie. V praxi to znamená, že krajiny budú musieť odviesť do spoločného rozpočtu viac ako doterajšie jedno percento HDP. O koľko viac, to je ešte predmetom rokovaní. Bratislava ani Berlín s týmto problém nemajú. Pre Slovensko je prioritou zachovanie tradičných politík, ktorými sú kohézia a spoločná poľnohospodárska politika. Hoci je Nemecko čistý prispievateľ, patrí k zástancom zachovania týchto politík. V diskusii o VFR niektoré krajiny navrhujú, aby boli eurofondy naviazané na dodržiavanie princípov právneho štátu, čo je narážka na Maďarsko a Poľsko. Slovensko medzi podporovateľov tohto návrhu nepatrí, argumentuje, že potom by sme mohli žiadať aj naviazanie eurofondov na dodržiavanie fiškálnych pravidiel. Slovensko chcelo, aby sa našla dohoda na rozpočte do májových eurovolieb, to je však pre rozdielnosť stanovísk členských štátov nepravdepodobné. Očakáva sa však, že sa nájde aspoň predbežná dohoda na základných princípoch tvorby rozpočtu.
Nemecká kancelárka má okrem summitu so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim, českým premiérom Andrejom Babišom, poľským predsedom vlády Mateuszom Morawieckim a maďarským šéfom vlády Viktorom Orbánom na programe aj rokovanie s prezidentom Andrejom Kiskom. Bilaterálne bude rokovať aj s Pellegrinim. Ten ju plánuje požiadať o politickú podporu pri umiestnení Európskej agentúry pre prácu, o ktorú má Slovensko záujem. Očakáva sa, že na summite V4 sa budú lídri venovať aj migrácii, napríklad možnému spoločnému projektu v rámci fondu EÚ pre Afriku.
 
Príspevok Angelu Merkelovú čakajú bilaterálne rokovania aj schôdzka V4 zobrazený najskôr Hlavné správy.