Berlín 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA/Kay Nietfeld)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová si želá, aby Európska únia podnikla ďalšie kroky smerom k spoločnej zahraničnej politike. Nemecká politička to povedal po piatkovom stretnutí s talianskym partnerom Paolom Gentilonim v Berlíne.
Na snímke Angela Merkelová

Myšlienka spoločnej zahraničnej politiky je podľa Merkelovej súčasťou “veľmi ambicióznej agendy” reformy Únie. Čína a Rusko sú konkrétnymi oblasťami, v ktorých by EÚ potrebovala spoločný postup.
Ako dobrý príklad spoločnej zahraničnej politiky Európskej únie spomenula Merkelová spoločnú zahraničnú politiku v Afrike. “Teraz to však potrebujeme aj pre ostatné regióny sveta,” dodala podľa agentúry DPA Merkelová.
Merkelová a Gentiloni zdôraznili potrebu spoločnej azylovej procedúry a reformy tzv. dublinských pravidiel. Medzi ne okrem iného patrí pravidlo, aby bol žiadateľ o azyl poslaný späť do prvej krajiny EÚ, v ktorej sa zaregistroval.
Gentiloni ďalej kritizovali krajiny EÚ, ktoré problém utečencov dostatočne neriešia. “Musíme preukázať solidaritu,” povedal taliansky premiér.
Gentiloni v rozhovore, ktorý pred rokovaním s Merkelovou poskytol pre noviny Süddeutsche Zeitung, vyzval členov Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), aby prijali novú koaličnú dohodu s Merkelovej kresťanskými demokratmi (CDU/CSU).
“Európa potrebuje stabilnú nemeckú vládu,” vysvetlil.
Po stretnutí s nemeckou kancelárkou v Berlíne vyjadril Gentiloni tiež presvedčenie, že Taliansko bude mať stabilnú vládu – a riziko, že by po parlamentných voľbách 4. marca Rím riadili populisti alebo antieurópania, podľa neho nehrozí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.