Anestetiká utlmujú aj rastliny, aj keď nemajú nervovú sústavu

Svet 22. decembra 2017 (HSP/ct24/Foto: wikipedia)

Medzinárodný tím vedcov poukázal na účinok anestetík na rastlinstvo, účinky ktorých vnímajú podobne a je to aj na nich badať
Ilustračné foto

Ako anestetiká používané na ľudí či zvieratá vplývajú aj na rastliny a na ich vnímanie okolia, skúmal spomedzi japonských, nemeckých a talianskych vedcov aj jediný český biofyzik Andrej Pavlovič z Centra regiónu Haná pre biotechnologický a poľnohospodársky výskum v Olomouci. Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Annals of Botany.
Vybral si také druhy, ktoré zjavne vykazujú istý pohyb, ako popínavý hrach či mäsožravé rastliny, ktoré sa uzatvárajú pri chytení koristi. Účinky anestetík sa okrem toho overovali aj na modelovej rastline nazvanej Arábkovka Thalova (Arabidopsis thaliana), či na citlivke obyčajnej (Mimosa pudica), ktorej listy reagujúce na dotyk sa rýchlo stiahnu.
“Testovali sme niekoľko typov anestetík s rôznou chemickou štruktúrou a zistili sme, že anestetiká majú na rastliny podobný efekt ako na živočíchy či ľudí. Pod ich vplyvom rastlina de facto prestáva vnímať svoje okolie, ale tieto zmeny nie sú nezvratné. Naopak odznejú, akonáhle sa anestetikum odstráni,” predstavuje Pavlovič.

Takže anestetiká sú schopné zastaviť samovoľný pohyb rastlín. “Takéto ich správanie je na prvý pohľad zvláštne, lebo vieme, že rastliny nemajú žiadnu nervovú sústavu, na ktorú by mohli anestetiká pôsobiť. Rastliny však generujú elektrické signály, a práve na ne anestetiká účinkujú,” vysvetľuje Pavlovič.
Takéto zistenie by mohlo mať aj praktické využitie. Rastliny by sa v budúcnosti mohli využiť pre rýchle overenie anestetických účinkov rôznych látok.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)