Bratislava 20. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Prezident Andrej Kiska práve na tlačovej konferencii oznámil, že neprijíma navrhované osoby na post vládnych funkcií. Premiér Peter Pellegrini má do piatku predniesť návrh so zoznamom iných ľudí, ktorí by obsadili zmieňované vládne pozície

Na sníme prezident Andrej Kiska

Pellegrinimu zároveň Kiska tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatku (23.3.) navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu. “Musí presvedčiť, že nová vláda prinesie zmeny, ktoré očakávame. Musí vytvoriť vládu, ktorej obsadenie, najmä minister vnútra, dokáže upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti. Vládu, ktorá by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nestranné a nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ale aj podozrení z pôsobenia organizovaného zločinu, o ktorých písal,” povedal prezident.
Podľa jeho slov roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či obchodnými partnermi, vytvorilo v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií. “Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí chránia verejný záujem,” povedal Kiska.
Dodal, že posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia, kto bol s kým na motorkách či oslave narodenín. “Ako hlava štátu to nepripustím, toto nie je cesta k obnoveniu dôvery. Preto som požiadal o nový návrh,” dodal Kiska s tým, že na obsadenie nového kabinetu musíme mať prísne nároky.
 

 
Príspevok Andrej Kiska odmietol vymenovať navrhované osoby na čele novej vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.