Washington 8. januára 2017 (HSP/Foto:AP-Susan Walsh, File)

Podľa rozhodnutia budúceho amerického prezidenta Trumpa, namiesto Jamesa Clappera bude šéfovať sedemnástim tajným službám USA nový šéf Dan Coats. Ako na to reagoval odstupujúci šéf a niektorí senátori, je pre dnešnú Ameriku príznačne paranoidné. Vidia za tým “ruku Moskvy” a ako vždy, obviňujú Rusko zo zasahovania do amerických volieb

Na snímke Dan CoatsNa snímke Dan Coats

Útoky ruských hackerov údajne mali za úlohu dostať Trumpa do čela štátu. Ako informovali médiá (tie správne) odstupujúci James Clapper, tajné služby (teda on sám a jeho partia sprisahancov), sa chcú stretnúť s Trumpom, „aby ho informovali o vážnych skutočnostiach“. Čo bude tými „vážnymi skutočnosťami“, to dáva pokračovanie rozhovoru s ním.

Bývalý riaditeľ amerických spravodajských služieb James Clapper totiž nikoho nenecháva na pochybnostiach:  Rusko predstavuje pre USA vážnu a rastúcu hrozbu, pretože okrem iného Moskva navýšila počet kyberšpionáží, čím ohrozila  činnosť vlády, armády, diplomacie,  aj obchodnej infraštruktúry.  A TERAZ POZOR !!!!! Prečo? PRETOŽE „nielenže zverejňuje informácie, ukradnuté špičkám demokratickej strany, ale aj šíri falošné správy na sociálnych sieťach s cieľom vyvolať na Západe zmätok a pochyby“.  J. Clapper pokračuje vo svojom psychopatickom blúznení tým, že tieto útoky údajne posvätilo ruské vedenie.

Samozrejme, na stlačený gombík nereagovali len „tie správne médiá“. K obecnej sorosovskej paranoji sa pridal aj republikánsky senátor Graham. Ten sa nechal počuť: „Keby bolo po mojom, žili by sme všetci v mieri. Ale Putin nechystá nič dobrého a mal by byť zastavený“. Ďalej Graham reaguje na rozhodnutie D. Trumpa vybrať si nové vedenie tajných služieb takto:  „Vážený pán prezident, uvedomte si, že títo ľudia (terajšie vedenie tajnej služby USA) sú najlepší z najlepších“ !

Nemenej zaujímavé je aj to, ako na Sorosom stlačený gombík reagujú európske uslintané výstražné prsty demokracie.  Z rozhovoru na ČT 24 s Karlom Randákom, bývalým riaditeľom Civilnej rozviedky v Čechách, na túto tému vyberám:  „Rusko viedlo “mnohovrstevnatý útok” proti USA“. Podľa tohto génia, tajné služby USA sú nesmierne dôležité, lebo tajné služby malých štátov nie sú schopné získať niektoré dôležité informácie. (Poznámka autora: Preto si ich musia od amerických tajných služieb KUPOVAŤ“.) A teraz príde to podstatné. Redaktorka sa opýtala, o aké informácie ide. Odpoveď je šokujúca: väčšinou ide o analytické informácie! Čítate dobre, nie spravodajské informácie, viazané na špičkovú špionážnu techniku, ktorú si malé štáty nemôžu dovoliť z finančných dôvodov, ale ANALYTICKÉ ! Čo tým nepriamo povedal? Že tajné služby malých štátikov (ako napríklad nášho), si musia kupovať informácie, aby vedeli, čo si majú myslieť (a ako sa majú správať). Ešte jeden skvost: „Tajné služby majú svoje pohľady na to, čo sa deje, pre nich nie je rozhodujúca dôvera k politikom, ale dôvera vo vlastnú tajnú službu, vo vlastných ľudí vo vnútri tajnej služby a nepozerajú na to, čo hovorí Donald Trump“. „Limitovanie práce tajných služieb nebude, pretože buď sa Trump prispôsobí, alebo bude Trump robiť svoje a tajné služby to svoje“.

No, je to šok!  Ale dobre, že to tento Karol Randák povedal takto na plnú hubu. Aspoň vieme, čo si máme myslieť o slobode a demokracii, o úlohe tajnej služby USA, ale aj inde vo svete, ale aj čo si máme myslieť o úlohe politikov v USA a aj inde vo svete. Z toho si môžeme odvodiť aj to, čo si máme myslieť o našej úlohe, úlohe obyčajných ľudí. A keď sme už pritom, tiež aj to, ako vlastne v Československu došlo k „zamatovej revolúcii“ a k ďalším farebným revolúciám vo svete.

Andrej Janco