Bratislava 29. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) ukončil dnes pracovnú návštevu Južnej Kórey a vo večerných hodinách priletel spoločne s delegáciou NR SR nazad do Bratislavy
Do juhokórejskej metropole Soul odcestoval Danko v nedeľu na popoludní na štvordňovú návštevu, ktorá sa konala pri príležitosti stretnutia predsedov parlamentov euroázijských krajín. Stretnutie prebiehalo v juhokórejskom hlavnom meste od pondelka do stredy a jeho iniciátorom bolo Národné zhromaždenie Kórejskej republiky spoločne so Štátnou dumou Ruskej federácie.
Na snímke predseda NR SR Andrej Danko

Hlavným bodom tohto stretnutia bola utorňajšia konferencia šéfov parlamentov dovedna 25 krajín Európy a Ázie. Na nej boli zo štátov Európskej únie okrem Danka prítomní – predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Jan Hamáček a podpredseda Národného zhromaždenia Maďarska István Jakab.
Parlamentní lídri zúčastnených krajín na konferencii prijali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa dohodli na posilnení vzájomnej parlamentnej spolupráce, hospodárskych väzieb aj podpore voľného obchodu. Deklarovali tiež zámer intenzívnejšie navzájom spolupracovať v oblastiach ako napríklad energetika, logistika či otázkach životného prostredia a podporili tiež iniciatívu parlamentu Kórejskej republiky na vytvorenie tzv. kybernetického sekretariátu.
Okrem konferencie absolvoval Danko v Soule aj viacero bilaterálnych schôdzok. Stretol sa s predsedom dolnej komory ruského parlamentu – Štátnej dumy – Viačeslavom Volodinom, ďalej tiež s predsedom juhokórejského parlamentu Čong Sje-kjunom aj s predsedom arménskeho parlamentu Arom Bablojanom.
V priebehu prvých dvoch dní zároveň rokoval tiež s poprednými predstaviteľmi Kia Motors Corporation a s manažmentom spoločnosti Samsung. Danko opakovane zdôraznil význam týchto stretnutí, pričom Kóreu označil za strategického partnera a zároveň vôbec najväčšieho investora na Slovensku.
V stredu navštívil Danko demilitarizovanú zónu, ktorá vznikla na základe dohody o prímerí z roku 1953 a Kórejský polostrov horizontálne rozdeľuje na dve časti – Severnú a Južnú Kóreu. Spoločne s delegáciou NR SR sa v tejto oblasti pohyboval v sprievode vojakov zo spoločného velenia vojsk OSN (UNC), ktoré dohliada na juhokórejskú časť – tejto dovedna 248 kilometrov dlhej a štyri kilometre širokej – prísne stráženej zóny.
Predseda NR SR navštívil pri tejto príležitosti aj jednu z miestností určených na rokovanie zástupcov oboch Kórey, v ktorých však už zhruba dva roky neprebehli nijaké bilaterálne rozhovory. Tieto miestnosti sú umiestnené presne na kórejskej hranici a ich polovica tak leží už v KĽDR.
Delegácia predsedu NR SR Andreja Danka vrátane podpredsedov NR SR Andreja Hrnčiara (Most-Híd) a Martina Glváča (Smer-SD) cestovala ako do, tak aj z Južnej Kórey do Bratislavy spoločne s delegáciou predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Janom Hamáčkom.