Bratislava 23. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) otvoril 30. schôdzu pléna, ktorej hlavným bodom je rokovanie o Programovom vyhlásení vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a s tým spojená žiadosť jeho kabinetu o dôveru poslancov. Vládny program je takmer totožný s tým, ktorý prijala vláda Roberta Fica (Smer-SD) ešte v roku 2016.

Na snímke nový premiér SR Peter Pellegrini (SMER-SD)

Na získanie dôvery potrebuje aspoň 76 hlasov od poslancov, podporu novému kabinetu vopred avizovalo 79 členov snemovne. Najväčšie opozičné strany SaS a OĽaNO sa nepridajú, lebo Pellegriniho vláde neveria.
PVV schválila vláda vo štvrtok (22.3.) jednomyseľne. Oproti textu z roku 2016 z neho vypadla neaktuálna časť o slovenskom predsedníctve v Rade EÚ. “Vláda spočíva presne na tých istých politických stranách, ktoré pred dvoma rokmi postavili programové vyhlásenie vlády, a my chceme toto programové vyhlásenie naplniť až do samotného konca,” vysvetlil premiér. Zároveň požiadal verejnosť, aby rešpektovala, že dokument vyzerá rovnako ako programové vyhlásenie doterajšej vlády. V opačnom prípade by vláda podľa premiéra strácala čas jeho aktualizovaním o pasáže, ktoré sú už splnené alebo neaktuálne. “My potrebujeme okamžite pracovať, tri týždne táto krajina bola mierne paralyzovaná,” ozrejmil Pellegrini.
Ešte pred samotným rokovaním o dôvere vláde dôjde v pléne k personálnym zmenám, ktoré si vyžiadal vznik nového kabinetu. Mandátovo-imunitnému výboru má po novom šéfovať Juraj Blanár (Smer-SD). Vo funkcii nahradí Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorý z parlamentu odišiel na pozíciu vicepremiéra pre investície a informatizáciu. Predsedníčkou zahraničného výboru má byť Katarína Cséfalvayová z klubu Mosta-Híd. Doteraz post zastával František Šebej (Most-Híd), no ten sa vzdal mandátu.
Z bývalej vlády sa do snemovne ako poslanci vracajú Robert Fico, Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) a Lucia Žitňanská (Most-Híd). Parlament opustili už spomínaní Raši, Šebej a tiež Gábor Gál (Most-Híd), ktorý sa stal ministrom spravodlivosti.
Odchody a príchody sa dotkli aj poslaneckých náhradníkov. Snemovňu opúšťa Darina Gabániová a Milan Mojš a prichádzajú Mária Janíková (všetci Smer-SD) a László Balódi (Most-Híd). Títo dvaja budú musieť v úvode schôdze zložiť poslanecký sľub.
 
Premiér: Robert Fico zanechal stopu ako nikto pred ním a bude ju tvoriť naďalej
Robert Fico (Smer-SD) zanechal v slovenskej politike ako trojnásobný premiér výraznú stopu ako nikto pred ním a bude ju tvoriť aj naďalej ako predseda Smeru-SD, ktorého programové piliere sa odrážajú aj v programovom vyhlásení novej vlády. V pléne Národnej rady SR to vyhlásil nový premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý predstavil vládny program a požiadal poslancov o dôveru pre svoj kabinet.
“Ďakujem aj prezidentovi Andrejovi Kiskovi, že rešpektoval zásady parlamentnej demokracie a nepodľahol mediálnym a politickým tlakom na jej demontáž a zmenu parlamentného systému na prezidentský,” odkázal. Pellegrini tu vyjadril nádej, že vymenovaním vlády a schválením jej programového vyhlásenia sa politici vrátia k práci pre ľudí. “Za prejav štátnickej politiky by som považoval, ak by programové vyhlásenie dostalo podporu aj od opozície, ale toho sa asi nedožijeme,” pripustil.
Štvrtkové (22.3.) menovanie svojho kabinetu označil za míľnik, ktorý by mal opäť nastoliť stabilitu a obrátiť pozornosť na skutočné problémy ľudí. “Programové vyhlásenie vlády preberá ciele a plány vlády predchádzajúcej. Je to logické. Predchádzajúci kabinet už viaceré ciele splnil, nová vláda v tom chce pokračovať. Sme pripravení okamžite pracovať. Nežiadame a ani nemôžeme žiadať žiadnych 100 dní na oboznámenie sa so stavom v rezortoch. Od kolegov očakávam viac ako 100-percentný výkon,” deklaroval Pellegrini.
Uplynulý mesiac podľa jeho slov vojde do dejín ako jeden zo zlomových okamihov. “Úkladná vražda rozpútala nevídané emócie a vášne, ktoré sa pretavili do politickej krízy. Smrť dvoch mladých ľudí zasiahla všetkých. Ak bola motívom vraždy práca novinára, je to útok na demokratické piliere štátu a slobodu prejavu. Máme povinnosť dôsledne vyšetriť vraždu a spravodlivo potrestať páchateľov. Toto je dlh štátu,” priznal.
Premiér preto apeloval, aby sme nechali pracovať políciu. “Dôverujme vyšetrovateľom a nezneužívajme túto tému. Minister vnútra Tomáš Drucker má úlohu vytvoriť čo najlepšie podmienky pre prácu polície. Táto tragédia sa nevyšetrí na uliciach, na stránkach novín ani vo volebných miestnostiach,” poznamenal.
Podľa Pellegriniho ľudia prišli na námestia slobodne vyjadriť svoj názor. “Som vďačný, že nedošlo k násiliu ani k nepokojom,” poznamenal. Považuje pritom za logické, že opozícia sa pokúša dostať k moci. “Ale politika má aj štátnický rozmer a tým je zodpovednosť voči vlastnej krajine. Predčasné voľby by nič nevyriešili, lebo by prehĺbili nepokoj a ustanovili by zmätok,” myslí si. Predseda vlády zdôraznil, že jasná väčšina NR SR sa hlási k dokončeniu práce súčasnej koalície, ktorá vzišla s demokratických volieb.
Pellegrini tiež odmietol názory, že SR je čiernou dierou v Európe. “Nie je na tom nič pravdivé. Slovensko je úspešný príbeh. Naprávanie vytvoreného negatívneho obrazu o Slovensku bude aj mojou prioritou. Slovensko je demokratickou, úspešnou a modernou krajinou a nová vláda je zárukou jasnej proeurópskej orientácie. Je nešťastné, ak opozícia v túžbe po moci spôsobuje nedozerné škody na medzinárodnom poli,” konštatoval.
Premiér preto plánuje vystúpiť v Európskom parlamente, kde zaujme jasné stanovisko a uvedie na pravú mieru viaceré nepravdy a klamstvá, ktoré sa o Slovensku začali šíriť.
Igor Matovič: “Kapitána musím poslúchať”
Andrej Danko vylúčil poslanca Igora Matoviča zo schôdze kvôli fotografii zosnulých Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Igor Matovič novinárom povedal, že rešpektuje tento príkaz, lebo “kapitána musí poslúchať”
Príspevok Andrej Danko otvoril dnes rokovanie. Pellegrini predstúpil pred plénum, žiada ho o dôveru pre svoju vládu. Danko vykázal Matoviča z rokovania zobrazený najskôr Hlavné správy.