Bratislava 29. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR-Michal Svítok)

Andrej Danko: Prezident Andrej Kiska sa správa papalášsky, nech lety štátu preplatí

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko

Prezident SR Andrej Kiska sa správa papalášsky a nehospodárne nakladá s majetkom štátu. Povedal to dnes v pléne predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v reakcii na Kiskove lietanie vládnou letkou domov do Popradu. K tomuto názoru dospel po tom, čo minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) informoval poslancov o letoch ústavných činiteľov za roky 2015 až 2017. Kisku vyzval, aby štátu preplatil svoje súkromné cesty, ak sa suma, ktorú prelietal, blíži k miliónu eur.

“Nemôže to zostať bez povšimnutia, keď sa niekto správa takto papalášsky. Keď sa niekto správa tak, že pracuje od pondelka do štvrtka a vymýšľa si služobné cesty na východe, aby mohol vládnym špeciálom na východ letieť. Toto musí skončiť, pretože tie lietadlá majú svoju životnosť,” povedal Danko, ktorý Kisku kritizuje už dlhšie. Odmieta, aby si niekto myslel, že vládne lietadlá boli nakúpené preto, aby plnili jeho privátne potreby.

“Toto je jasný príklad toho, že niekto sa správa papalášsky. Je to nehospodárne nakladanie s majetkom štátu,” vyhlásil Danko. Zdôraznil, že ak sa niekto rozhodol byť prezidentom SR, má tomu prispôsobiť aj svoj osobný život. “Má k dispozícii trvalý pobyt, vilu, má tu vykonávať svoju prácu a neexistuje žiadne obhájenie toho, že si niekto lieta každý štvrtok, aby bol k dispozícii svojej rodine, vymýšľať si služobné cesty a takto nehospodárne nakladá s majetkom štátu,” zdôraznil Danko.

Šéf parlamentu zdôraznil potrebu rozlíšiť, čo je štátne a čo súkromné. Zároveň skritizoval podpredsedníčku Národnej rady Luciu Ďuriš Nicholsonovú (SaS). Nepáči sa mu, že v pléne tlmočila požiadavky Kancelárie prezidenta SR. Zároveň vyzýva, aby sa na všetkých ústavných činiteľov pozeralo rovnako, odmieta dvojaké metre.

Predseda klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka považuje Dankovo vystúpenie za neslušné s cieľom politikárčiť. “Vidím v tom politickú závisť a možno aj politickú pomstu. Toto nie je elementárna slušnosť, ale elementárna hanba,” reagoval Vašečka. Ďuriš Nicholsonová sa ohradila voči Dankovej kritike a pripomenula mu, že nie je jeho podriadená a môže v parlamente hovoriť čokoľvek, s čím sa stotožní.

Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) vidí za Dankovým vystúpením osobné spory, nespokojnosť s tým, že Kiska doteraz nevymenoval ústavných sudcov. Danko odmieta opozičné tvrdenia, že ide o niečo osobné. Pýta sa, čo by opozícia robila, keby on takto lietal domov.