Doneck, 9. marca 2018 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Ruský novinár Andrej Babický, ktorý v súčasnosti žije v Donecku, komentoval návrh osobitného zástupcu amerického ministerstva zahraničných vecí na Ukrajine Kurta Volckera o rozpustení samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Podčiarkol, že ten stanovil zlé priority: najprv treba rozpustiť samozvaný štát USA.  

Na snímke Andrej Babický

Babický pripomenul, že samotné Spojené štáty sú samozvaným štátom. Pripomína, ako vznikli USA, ktoré vedúce svetové krajiny dlhšie obdobie považovali za svoju kolóniu. Navrhol, že je to na zamyslenie – či netreba najprv rozpustiť Spojené štáty?

„Existuje takýto samozvaný štát Amerika, ktorý sa tiež ťažko budoval, bojoval vo vojne,  spočiatku ho neuznávali vedúci štáty – Británia a Francúzsko, ktorí ho považovali za svoju kolóniu. Možno by sme sa pokúsili rozpustiť Ameriku, ak je to možné v prípade štátov, ktoré sú v počiatočnej fáze ich formovania? Podľa svojho veku sú USA ešte stále dieťa v porovnaní s európskymi krajinami,“ pripomenul Babický.

„Američania postavili svoj dom na cudzej pôde a takmer zničili domorodé etnické skupiny. A dnes mnohé ich aktivity v rôznych častiach sveta sa popisujú a označujú sa za zločinecké. Dôvodov na zrušenie tohto veľmi nejednoznačného administratívneho zriadenia je viac ako dosť.

Prinajmenšom čisto aritmeticky je ich viac ako na likvidáciu Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky,“ dodal.

Andrej Babický sa obrátil na hovorcu ruského prezidenta – Vladislava Surkova, ktorý rokuje s Kurtom Volkerom o riešení konfliktu v Donbase.

„Oslovujem vás ako osobu, ktorej psychiatrický profil sa javí ako oveľa stabilnejší a vyváženejší ako profil vášho amerického kolegu. V priebehu ďalšieho stretnutia vyzvite priateľa Kurta, aby popremýšľal o rozpustení amerického štátu a poukážte mu na nástroje, ktoré najlepšie napomôžu dosiahnuť dobrý výsledok v tejto veci. V tom vám napomôže aj posolstvo Vladimíra Putina, v ktorom on načrtol možné metódy podobného rozkladu,“ pripomenul donecký novinár.

Babický navyše odporučil Volkerovi, aby si „nezanedbával liečbu“ a obrátil sa na psychiatrickú nemocnicu v Donecku, kde majú skutočne vynikajúcich odborníkov, ktorí mu pomôžu vyliečiť syndróm „Rusi idú“.

„Samotnému pacientovi odporúčam, aby nezanedbal liečbu. Príďte do Donecku. Máme tu dve plnohodnotné psychiatrické nemocnice a vynikajúcich špecialistov. Syndróm „Rusi idú“ si   vyžaduje okamžité zrušenie, pretože z americkej histórie je známe, že obeť tohto syndrómu môže ľahko spáchať samovraždu,“ zdôraznil Andrej Babický v závere svojho komentáru.
Eugen Rusnák