Praha 25. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mikhail Klimentyev)

Vojenský a bezpečnostný expert Lukáš Visingr okomentoval zahraničnú politiku Ruska a vyjadril svoj názor na vzťah českého prezidenta Miloša Zemana voči Rusku

Na snímke Vladimir Putin

Visingr zhodnotil vojenskú akciu Ruska v Sýrii. Expert sa domnieva, že sa Rusku podarilo dokázať, že je ochotné podporiť svojich spojencov aj silou, že má schopnosti na to, aby realizovalo efektívne zahraničné operácie.

Rusko, dokonca aj v malom počte dokázalo značne ovplyvniť strategickú situáciu v regióne. Západ, naopak ukázal, že mu chýba dobrá koncepcia politiky, voči Blízkemu východu, rovnako ako realistický pohľad na tento región.

“Rusko postupne zlikvidovalo tylo islamistov a poskytovalo veľmi účinnú vzdušnú podporu na bojisku. Navyše, to všetko takmer perfektne zvládlo aj po stránke logistiky, o čom mnohí spočiatku pochybovali. Myslím, že o tejto ruskej operácii sa bude ešte dlho prednášať na vojenských akadémiách,” uviedol Visingr.

Miloš Zeman a Vladimir Putin

Visingr poskytol tiež komentár ohľadom toho, že ruský prezident Vladimir Putin pozval prezidenta ČR Miloša Zemana na oslavy 75. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa budú konať v Moskve. Podľa expertov je tento krok prejavom flexibilnosti a pragmatizmu Putinovej politiky.

Visingr považuje Putina za silného hráča, s ktorým je nutné v niektorých sférach spolupracovať, ale v iných je zase treba súperiť.

“Putin sa správa veľmi opatrne, premýšľa každý krok a vie, čo si môže dovoliť. Vyhovuje mu určitá miera napätia na medzinárodnej scéne, nebojí sa vypočítaného rizika, avšak veľmi dobre chápe, aké figúrky má teraz k dispozícii. Chce hrať, nie zhodiť šachovnicu zo stola,” zdôraznil Visingr.

Aj český prezident je pragmatik, a preto Putinovi rozumie. Prítomnosť politikov na prehliadke v Moskve má veľký symbolický význam, pretože to pre Kremeľ znamená nadväzovanie alebo potvrdzovanie partnerstva, pretože politici iných krajín sa môžu cítiť poctení, že dostali pozvanie na udalosť, ktorému Rusko prikladá tak zásadný význam.

V neposlednom rade Lukáš Visingr zdôraznil, že obviňovanie Zemana z toho, že je ruským agentom, je úplný nezmysel.

“Tí, ktorí to tvrdia, tým len ukazujú tragikomickú neznalosť elementárneho fungovania medzinárodnej scény. Ak činiteľ jednej krajiny o čosi usiluje a nájde zhodu s činiteľom druhej krajiny, potom môžu racionálne kooperovať, bez toho, že je jeden agentom druhého,” povedal záverom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj