Moskva 14. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Chinatopix)
 

Zbližovanie Moskvy a Pekingu vytvára nový multipolárny systém, v ktorom vzniknú nové menové a mocenské centrá. Tento názor vyslovil finančný analytik v televízii RT Max Keiser.

Ilustračné foto

Keiser sa domnieva, že medzi Ruskom a Čínou vzniká nová aliancia, ktorú Spojené štáty nebudú môcť poraziť vojensky. To podľa neho ohrozuje postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny.
„(USA — pozn. red.) sú veľmi agresívne, keď bránia svoju menu. Majú tendenciu bombardovať každého, kto sa pokúša ignorovať dolár,” povedal. V prípade, že skutočne dôjde k vytvoreniu rusko-čínskej aliancie, tak sa podľa neho dolár začne rúcať.
Podľa Keisera dolár ťaží z chaosu na rozvíjajúcich sa trhoch ako napríklad v Argentíne, Venezuele alebo Juhoafrickej republike. Podľa neho za týchto okolností investori hľadajú stabilitu v dolári. No hneď, ako tento trend dosiahne svoj vrchol, tak nastane nová geopolitická situácia, v ktorej Rusko a Čína budú môcť ignorovať americký dolár.
„Z hľadiska možností Spojených štátov kontrolovať väčšinu svetovej ekonomiky pôjde o negatívny vývoj,” hovorí Keiser. „Washington bude možno musieť zmeniť svoje konanie v jednaní s inými krajinami po celom svete a obmedziť svoju militaristickú politiku,” myslí si analytik.

Príspevok Analytik: Rusko-čínska aliancia ohrozuje dominanciu amerického doláru zobrazený najskôr Hlavné správy.