Bratislava 27. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Korea Summit Press Pool via AP)
 
Piatkový kórejský summit je pozitívnym momentom v medzikórejských vzťahoch, jeho skutočný význam však ukáže až vývoj v najbližších týždňoch a mesiacoch. Či išlo o historický medzník, bude môcť spoločnosť posúdiť až v horizonte niekoľkých rokov. Pre TASR to uviedla riaditeľka Inštitútu ázijských štúdií Lucia Husenicová.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) a juhokórejský prezident Mun Če-in

Dôležité podľa nej budú formulácie v deklarácii, ktorej podpis sa očakáva v najbližších hodinách. “Podľa oblastí, ktoré bude adresovať, budeme očakávať ďalšie stretnutie na nižšej úrovni, kde sa dohodne harmonogram rokovaní v daných oblastiach a ich potenciálni účastníci z relevantných rezortov a oblastí,” konštatovala.
“Aj predchádzajúce summity sa skončili prijatím všeobecnejšie formulovaných deklarácií a až následné rokovania na nižšej úrovni ich buď začali realizovať v konkrétnych oblastiach, alebo nezačali,” pokračovala. Úspešný bol z tohto pohľadu summit v roku 2000. Naopak, summit v roku 2007 nepriniesol želané výsledky v dôsledku zmeny na poste juhokórejského prezidenta a ďalšieho rozvoja severokórejského jadrového programu.
Summit lídrov Južnej a Severnej Kórey sa uskutočnil v piatok. Na takejto – doposiaľ len tretej – vrcholnej schôdzke od kórejskej vojny z rokov 1950-1953 sa koncom marca dohodli zástupcovia oboch krajín na prípravných rokovaniach v dedine Pchanmundžom v pohraničnej demilitarizovanej zóne.
 

Príspevok Analytička: Či bol kórejský summit historickou udalosťou, ukáže až ďalší vývoj zobrazený najskôr Hlavné správy.