Ankara 9. júna 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)

„Irán sa kvôli politike Trumpa môže stať bojiskom medzi takými mocnosťami, ako je Rusko, Čína a USA,“ uvádza skupina novinárov – Mustapha Dalaa, Said İbicioğlu, Zeynep Tüfekçi, Gülşen Topçu a Hicran İsmayılovová vo svojom článku „Ochránia Rusko a Čína Irán pred konaním Trumpa?“, ktorý zverejnila turecká informačná agentúra Anadolu

Ilustračné foto

„Napriek tomu, že Washington a Teherán vyhlasujú, že nechcú vojnu, USA posilňujú svoju vojenskú moc proti Iránu – presne tak, ako to robili v roku 1990, počas Druhej vojny v Perzskom zálive. Iránsky režim, ktorý sa snaží prekonať vážnu krízu kvôli vysokej nezamestnanosti, devalvácie národnej valuty a zvýšeniu úrovne chudoby, čelí ešte väčšej hrozbe po rozhodnutí USA uvaliť sankcie proti exportu ropy Teheránu, ktorá je hlavným zdrojom príjmov Iránu,“ uvádzajú autori článku.

Podotýkajú, že situácia môže vyprovokovať otvorenú nespokojnosť chudobnejších vrstiev obyvateľstva a strednej triedy. Poukazujú na to, že v tejto situácii Teherán má určité nádeje na podporu Moskvy a Pekingu. „Avšak, ako dlho dokážu Rusko a Čína bojovať proti hrozbám USA voči Iránu?“, pýtajú sa tureckí novinári.

Prízvukujú, že aj keď Rusko predáva Iránu zbrane a je partnerom Teheránu v sýrskom urovnaní, iránska vláda nepovažuje Moskvu za svojho strategického partnera. Tovarový obrat medzi dvoma krajinami je na dosť skromnej úrovni. Vlani dosiahol 1,741 miliardy dolárov (ruský export – 1,208 miliardy dolárov a iránsky export – iba 533 milióna dolárov).

„Irán a Rusko, krajiny – exportéri ropy a plynu, sú konkurentmi, ale nie spojencami na energetickom trhu. V tejto súvislosti je málo pravdepodobné, aby Moskva hrala vedúcu úlohu v zmierňovaní ekonomickej blokády Teheránu. Rusko neodsudzuje Spojené štáty kvôli sankciám uvaleným na Irán, vyzýva ďalšie krajiny, aby pokračovali v ekonomických vzťahoch s Teheránom a vyhlasuje, že bude aj naďalej podporovať projekty rozšírenia jadrovej elektrárne v Bushehre a jadrového objektu vo Forde. Prezident Ruska Vladimír Putin sa snaží hrať úlohu skôr inštruktora a sprostredkovateľa, ako mocného spojenca. Ruský prezident priznáva, že nemôže zachrániť jadrovú zmluvu pred krachom a zbaviť Teherán ekonomickej krízy,“ domnievajú sa autori článku.

Podotýkajú, že ruská podpora Iránu kvôli sankciám Trumpa bola vždy pragmatická. Pritom Irán sa nemieni dostať pod vplyv Ruska. Na rozdiel od Číny, s ktorou Irán uzatvoril tesné ekonomické vzťahy, Rusko nemá priveľa pák na podporu iránskeho hospodárstva. Tureckí novinári sú presvedčení, že Peking má odlišný názor v tejto otázke. Čína deklaruje svoje strategické partnerstvo s Iránom, a preto je tam riziko nátlaku zo strany USA.

„Pritom Peking tiež vystupuje proti sankciám USA, čo vysvetľuje strategické vzťahy Pekingu a Teheránu. Ale v súčasnosti ešte nie je jasne, ako dlho dokáže Peking čeliť útokom Washingtonu. Číže Irán kvôli politike USA sa môže stať bojiskom, na ktorom budú súperiť také veľmoci, ako je Rusko, Čína a USA,“ uzatvárajú svoj komentár tureckí novinári v článku zverejnenom informačnou agentúrou Anadolu.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj