Amsterdam 3. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Automobily a motocykle na naftu budú v hlavnom meste Holandska, v Amsterdame, od roku 2030 zakázané v rámci snahy o čistejší vzduch

Ilustračné foto

„Znečistenie je často tichý vrah a je jedným z najväčších zdravotných rizík v Amsterdame,” povedala Sharon Dijksmaová, ktorá má na radnici na starosti dopravu.

Napriek rozsiahlemu využívaniu bicyklov v Holandsku je úroveň znečistenia ovzdušia v krajine vyššia, ako povoľujú európske normy. Dôvodom je najmä veľká premávka v Amsterdame a Rotterdame.

Ministerstvo zdravotníctva varovalo, že súčasná úroveň emisií oxidu dusičitého a pevných častíc môže viesť k ochoreniam dýchacích ciest, pričom chronická expozícia skracuje dĺžku života o viac ako jeden rok.

Amsterdam chce do konca budúceho desaťročia postupne nahradiť všetky benzínové a naftové motory alternatívami bez emisií, ako sú elektrické a vodíkové autá.

Na budúci rok začne zákazom naftových vozidiel vyrobených pred rokom 2005. Postupne bude okruh zakázaných vozidiel rozširovať.

Mesto uviedlo, že bude využívať dotácie a parkovacie povolenia na stimulovanie ľudí, aby prešli na čistejšie autá.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj