Amsterdam musí riešiť problémy spojené so sídlom EMA

Brusel/Amsterdam 21. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Frank Augstein)

Holandsko víta výsledok pondelňajšieho hlasovania z Bruselu, ktoré určilo, že Európska agentúry pre lieky (EMA) sa v roku 2019 presídli z Londýna do Amsterdamu. Víťazné mesto však musí urýchlene riešiť viacero problémov, uviedol v utorok spravodajský server DutchNews.nl.
Na snímke sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA) v Londýne

Presídlenie EMA do Amsterdamu je vnímané ako dobrá správa z hľadiska reputácie Holandska ako miesta vhodného na podnikanie; spočiatku by malo mať aj pozitívny účinok na lokálnu zamestnanosť. Aj napriek tomu si je však mesto vedomé značných problémov, ktoré treba doriešiť v priebehu nasledujúcich 16 mesiacov, teda do apríla 2019.
DutchNews.nl v tejto súvislosti upozornil na mimoriadne krátke termíny pre prípravu budovy na presídlenie agentúry a jej okolo 900 zamestnancov. Väčšina pracovníkov EMA nemá problémy presťahovať sa do Amsterdamu (na rozdiel od metropol krajín zo strednej a východnej Európy). Budú však potrebovať vhodné bývanie a tiež dostatok miest na medzinárodných školách v škôlkach a jasliach, lebo zamestnanci agentúry majú dovedna okolo 600 detí mladších ako 18 rokov.
Amsterdamská ponuka zahŕňala aj záväzok ponúknuť tím odborníkov, ktorý personálu EMA pomôže s presťahovaním a hľadaním bývania. Vláda vyčlenila sumu vo výške 18 miliónov eur na plnú podporu pri presťahovávaní stoviek zamestnancov agentúry a ich rodinných príslušníkov.
Mesto sa zaručilo, že deti pracovníkov EMA budú mať prístup k medzinárodnému vzdelaniu a že bude pre nich ľahko dostupné aj bývanie “v rôznych typoch domov”.
“Zatiaľ nie je jasné, ako sa mesto, ktoré zápasí s nedostatkom dostupných domov, vyrovná s novým prílivom (ľudí),” uviedol expert na nehnuteľnosti Mike Russell. DutchNews.nl cituje jeho slová, podľa ktorých je ponuka bývania v meste už teraz nedostatočná.
Russell upozornil, že ak zamestnanci EMA využijú rozpočty na bývanie, čiže 1800 eur, v konečnom dôsledku to povedie k vyššiemu tlaku na ceny na trhu nehnuteľností. V prvej fáze presťahovania budú pracovníci agentúry umiestnení v dočasných kanceláriách, kým sa presunú do novej účelovej budovy v amsterdamskej štvrti Zuidas.
Nové sídlo EMA bude mať 19 poschodí (80 metrov) a bude stáť od 250 do 300 miliónov eur. Holandská vláda dala budove názov Vivaldi a agentúre ju prenajme za trhovú cenu. Holandsko už hostí dve európske inštitúcie – policajnú agentúru Europol a Agentúru EÚ pre justičnú spoluprácu (Eurojust).

ZDROJ >>

Komentujte :)