Paríž 24. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Police)

Amri si kúpil v Lyone lístok do Talianska 

Tunisan Anis Amri, ktorý sedel zrejme za volantom poľského kamióna, keď s ním vošiel v pondelok 19. decembra do davu ľudí na jednom z vianočných trhov v Berlíne, pričom usmrtil 12 a zranil niekoľko desiatok ďalších ľudí, sa vo štvrtok 22. decembra nachádzal vo francúzskom Lyone, kde si zakúpil cestovný lístok na vlak do Talianska, kam pokračoval cez Chambéry.

Na snímke Tunisan Anis AmriNa snímke Tunisan Anis Amri

S odvolaním sa na nemenované vysokopostavené zdroje z francúzskeho rezortu vnútra o tom informoval nedeľník Journal de Dimanche. Podľa mediálnych informácií sa príslušný cestovný lístok našiel pri kontrole vecí eliminovaného Amriho.

Francúzsky minister vnútra Bruno Le Roux v piatok večer potvrdil pokračujúce vyšetrovanie kauzy s cieľom objasniť presne fakty. K predpokladanej trase Tunisana na francúzskom území sa však nevyjadril. “Vyzývam k maximálnej opatrnosti s ohľadom na informácie, ktoré momentálne kolujú,” formuloval.

Talianske médiá v piatok informovali, že Anis Amri pricestoval do Turína z francúzskeho mesta Chambéry, aby následne pokračoval do Milána, kde ho policajná hliadka chcela podrobiť rutinnej kontrole dokumentov, avšak Amri bez váhania vytiahol pištoľ a na mužov zákona začal strieľať. Pri prestrelke policajti predpokladaného teroristu usmrtili, jeden z nich utrpel zranenia, ktoré však nepredstavujú ohrozenie jeho života.

Amriho synovec tvrdí, že strýko si želal, aby prisahal vernosť IS

Tuniské bezpečnostné sily zadržali troch mužov, ktorí mali byť v kontakte s Amrim. Ako vyplýva z dnešnej informácie rezortu vnútra severoafrickej krajiny, jedným zo zadržaných, ktorí boli členmi teroristickej bunky, by mal byť Amriho synovec. Traja Tunisania tvorili podľa tamojšieho rezortu vnútra teroristickú bunku.

Zadržaní majú podľa ministerstva 18-27 rokov, pričom jeden z nich je synovcom pravdepodobného útočníka kamiónom z Berlína z 19. decembra Anisa Amriho.

Práve tento mladík sa priznal, že bol s Amrim opakovane v kontakte prostredníctvom kódovanej komunikácie cez web. Jeho strýko si vraj želal, aby prisahal vernosť tzv. Islamskému štátu (IS) a posielal mu peniaze. V regióne, v ktorom došlo k zadržaniu trojice podozrivých, žijú aj blízki Amriho.

Dnes tiež previezli telo jednej z Amriho obetí 31-ročnej Talianky Fabrizie Di Lorenzovej. Stalo sa tak na palube štátneho Airbusu 319, ktorý pristál na rímskom letisku Ciampino, kde ho podľa médií očakávali okrem iných taliansky prezident Sergio Mattarella či ministerka obrany Roberta Pinottiová. Di Lorenzová, ktorá pochádzala z mestečka Sulmona v regióne Abruzzy, žila v nemeckej metropole od veku troch rokov.

Najvyšší predstaviteľ talianskej polície Franco Gabrielli reagoval dnes na kritiku v súvislosti s menovaním dvoch policajtov, ktorí zlikvidovali Anisa Amriho. Podľa jeho slov taliansky premiér Paolo Gentiloni i minister vnútra Marco Minniti verejne poďakovali obom členom príslušnej policajnej hliadky, vyzdvihli význam ich činu a preto ich menovali. “Je to uznanie pre dvoch policajtov, ktorí riskovali svoje životy,” podčiarkol Gabrielli dementujúc fámy o tom, že oboch treba teraz chrániť pred prípadnou pomstou.

Jedného z policajtov, Christian Movia, bude môcť dnes opustiť nemocnicu v Monze.
Informoval o tom riaditeľ nemocničného zariadenia s tým, že policajt sa má veľmi dobre a bude sa môcť v krátkom čase vrátiť na pracovisko. Mužovi zákona odstránili pri chirurgickom zákroku projektil z ramena.