Berlín 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/German police)

Tunisana podozrivého z útoku kamiónom v Berlíne zachytili kamery v utorok skoro ráno, necelých osem hodín po útoku, pred sídlom moslimského spolku v berlínskej štvrti Moabit.

Na snímke Tunisan Anis AmriNa snímke Tunisan Anis Amri

Práve tento spolok bol dnes dejiskom zásahu príslušníkov policajnej jednotky špeciálneho určenia.  Inkriminované zábery z miesta, ktoré slúži na stretávanie stúpencov salafizmu, zverejnila dnes večer regionálna verejnoprávna televízia RBB.

Podozrivého Tunisana Anisa Amriho (24) tam zachytili kamery aj niekoľko dní pred útokom, a to 14. a 15. decembra. Berlínska polícia nechcela informácie RBB komentovať a odkázala na Spolkovú prokuratúru so sídlom v Karlsruhe, ktorá je poverená vyšetrovaním kauzy.

Moabitský spolok Fussilet 33, ktorý Úrad pre ochranu ústavy v Berline registruje ako miesto stretávania islamistov, poslúžil podľa tejto inštitúcie na radikalizáciu zväčša Turkov a ľudí pochádzajúcich z Kaukazu. V niektorých prípadoch prispel aj k ich zapojeniu do bojov v službách tzv. Islamského štátu (IS).

V spolku sa navyše zhromažďovali aj finančné prostriedky pre džihádistov. Na miestneho imáma dočasne uvalili vyšetrovaciu väzbu. Polícia musela počas razie v sídle spolku vyhodiť do vzduchu vchodové dvere a použila aj omračujúce granáty.

Pátranie v hlavnom meste, ani ďalších lokalitách Nemecka, či za jeho hranicami však zatiaľ neprinieslo očakávaný výsledok, a to ani napriek viacerým policajným akciám v okruhu Amriho kontaktných osôb či zastaveniu a prehľadaniu súpravy podzemnej železnice na stanici Mehringdamm, kontroly diaľkových autobusov, trajektu v Dánsku a podobne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.