Washington 26. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Bank of America, jedna z najväčších finančných inštitúcií USA, varovala investorov, že už v najbližšej dobe môže americký prezident, Donald Trump, prijať rozhodnutie o devalvácii dolára. Prečo terajší pán Bieleho domu nepotrebuje silnú národnú menu?

Ilustračné foto

Keď dá Ministerstvo financií USA patričný pokyn, začne Federálna rezervná banka New Yorku valutové intervencie. Začne predávať doláre a kupovať cudziu menu, tvrdia analytici banky. To nevyhnutne oslabí dolár, ktorý je teraz podľa odhadov Bank of America precenený asi o 13 percent.

Ako sa domnievajú v BofA, rozhodnutie o valutových intervenciách prijme Trump pod heslom “stabilizácie ekonomiky”. Ak nebude stačiť prechod Fedu k znižovaniu sadzieb, zvýši sa pravdepodobnosť formálneho valutového zasahovania, poukazujú ekonóm BofA Michel Maier a menový stratég banky Ben Randol.

V roku 2018 vzrástla ekonomika USA o 2,9 percenta, ale už do konca roka sa značne spomalila. Podľa predpovede Medzinárodného menového fondu sa bude tempo rastu HDP USA v najbližších dvoch rokoch znižovať. A ako sa domnievajú v Národnej asociácii ekonomiky a biznisu, do roku 2021 bude pravdepodobná recesia. Príčiny sú zrejmé: obrovský štátny dlh, ktorý presiahol 22 triliónov USD, triliónový rozpočtový deficit vyvolaný prudkým zvýšením výdavkov na obsluhovanie dlhu a navyše prudké vyostreniu obchodnej vojny s Čínou.

Podľa názoru mnohých ekonómov bude mierna recesia možno aj v roku 2020 nehľadiac na očakávané zníženie úrokových sadzieb. Na svojom zasadnutí minulú stredu Federálny rezervný systém ponechal základné sadzby bez zmien, šéf Fedu, Jerome Powell však poznamenal, že sa objavili pádne dôvody k trochu adaptivnejšej politike. Dolár akoby predvídal radikálny obrat v stratégii regulátora a okamžite zoslabol voči košu zo šiestich hlavných mien.

Powell sa vzdal

V minulom roku zvyšoval Fed sadzbu štyrikrát za sebou a odvolával sa pritom na obnovenie americkej ekonomiky, a teda aj zbytočnosť monetárnych stimulov. Vyvolalo to pobúrenie prezidenta Trumpa, ktorý vyhlásil Fed za záškodnícku organizáciu a za hlavnú hrozbu americkej ekonomiky. Pohrozil Jeromovi Powellovi prepustením.

V marci sa regulátor vzdal ďalšieho zvyšovania sadzieb. Trumpovi to, ale nestačilo. Podľa jeho slov, ak by Fed nezvýšil sadzbu v decembri, bol by index Dow Jones o niekoľko sto bodov vyšší a ekonomika by rástla o štyri päť percent ročne. Tiež pripomenul, že ešte stále má právomoc na prepustenie Jeroma Powella z funkcie vedúceho Fedu.

sa v ničom nevyznajú, napísal Trump na Twitteri 11. júna o vedení Fedu. “Euro a iné meny boli devalvované voči doláru, čo privádza USA do nevýhodnej situácie. Sadzba Fedu je príliš vysoká.

Ekonómovia nevylučujú, že Trumpovmu nátlaku Powell nakoniec ustúpi. Ako predpovedá Goldman Sachs, Federálny rezervný systém zníži sadzby o 0,25% v júli a o rovnakú hodnotu v septembri. Môže, ale znížiť hneď o 0,5%, keď sa situácia v ekonomike prudko zhorší.

Slabší a ešte slabší

Donald Trump sa otvorene vzdal politiky silného dolára, ktorej sa držali jeho predchodcovia. Podľa jeho názoru príliš drahá mena bráni exportu amerického tovaru a služieb a len zhoršuje deficit obchodnej bilancie: v roku 2018 dosiahol bezprecedentných 621 miliárd USD.

Keď dolár zlacnie, bude pre zahraničných kupcov výhodnejšie kupovať americký tovar. Pozdvihne to výrobu a zníži manko zahraničného obchodu.

Potrebujem silný dolár, ale taký, ktorý bude pre našu krajinu prospešný, a nie taký silný, že nemôžeme obchodovať s inými krajinami, hovoril Trump v marci.

minulom týždni obvinil šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho z oslabenia kurzu eura voči USD.

Mario Draghi oznámil možnosť dodatočného stimulovania, čo hneď spôsobilo znižovanie kurzu eura voči doláru a uľahčilo im nespravodlivo konkurovať USA. Európanom to vždy prejde, rovnako ako Číne a iným, napísal Trump na Twitteri.

Trump neustále tvrdí, že aj Čína zámerne znižuje kurz jüanu, robí export lacnejším a zvyšuje obchodnú nevyváženosť s USA.

Lepšie to už nebude

Odborníci sa obávajú, že politika slabého dolára, ktorú vykonávajú Trump a minister financií Steven Mnuchin, podkopáva v konečnom dôsledku hospodársky rast. Ako vysvetlil v rozhovore pre CNBC známy bankový analytik Dick Bove, v dlhodobej perspektíve je podobná stratégia mylná: len zvýši cenu pôžičiek.

Cudzinci nebudú financovať americký štátny dlh, ak bude politika zameraná proti stabilite doláru, hovorí odborník. USA je úplne závislé na tom, že dolár je považovaný za svetovú rezervnú menu.

Zahraniční veritelia sa už vlastne zbavujú dolára urýchleným tempom: jeho podiel na svetových valutových rezervách sa znížil na minimum od začiatku tohto storočia. Od čias globálnej finančnej krízy z roku 2008, keď mali centrálne banky vo svojich rezervách maximálne objemy americkej meny, sa znížil o sedem percentuálnych bodov.

Ďalšie oslabenie ohrozuje rezervný status USD. Vlády cudzích štátov budú od štátnych obligácií USA vyžadovať čoraz väčšiu výnosnosť. A to zase zvýši sadzby pôžičiek a definitívne zbaví investorov nádeje na obnovenie americkej ekonomiky.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj