Americký viceprezident Mike Pence začal v Egypte blízkovýchodné turné

Káhira 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Manuel Balce Ceneta)

Americký viceprezident Mike Pence pricestoval v sobotu do Egypta, ktorý je jeho prvou zastávkou odloženého turné po krajinách Blízkeho východu
Na snímke americký viceprezident Mike Pence

Lietadlo s Penceom pristálo na letisku v hlavnom meste Káhira, kde ho čaká stretnutie s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, informovala agentúra DPA.
Po Egypte navštívi Pence aj Jordánsko a Izrael. Je to prvá návšteva popredného predstaviteľa vlády USA na Blízkom východe po kontroverznom rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela. Arabské štáty a Palestínčania tento jeho krok odmietajú.
Na protest proti rozhodnutiu USA vo veci Jeruzalema sa s Penceom počas jeho návštevy odmietli stretnúť viacerí poprední náboženskí predstavitelia a politici, napríklad zástupcovia koptskej cirkvi v Egypte, ďalej šejk Ahmad at-Tajíb, veľký imám káhirskej mešity al-Azhar, ktorá je hlavným akademicko-teologickým centrom sunnitského islamu, či palestínsky prezident Mahmúd Abbás.
Predpokladá sa, že spojenci Palestínčanov zostanú pri týchto symbolických protestných gestách. Egypt a Jordánsko, kde sa americký viceprezident v nedeľu stretne s kráľom Abdalláhom II., dostávajú totiž od USA finančnú podporu vo výške miliárd dolárov.
Ako posledný navštívi Pence v pondelok Izrael, kde zostane dva dni – okrem iného sa stretne s premiérom Benjaminom Netanjahuom a vystúpi s prejavom v izraelskom parlamente.
Viceprezident odložil návštevu, ktorá bola oznámená už v októbri a pôvodne sa mala uskutočniť v decembri, o niekoľko týždňov. Oficiálnym dôvodom odkladu bolo hlasovanie o daňovej reforme v Senáte.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)