Praha/Washington 8. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP Photo/Petr David Josek)

Mimoriadne nepopulárny veľvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro si môže baliť kufre. Informuje o tom The New York Times. Podľa novín veľa amerických veľvyslancov, najmä takzvaných politických, musí opustiť svoje posty ešte pred inauguráciou Donalda Trumpa na prezidenta USA.

Americký veľvyslanec Andrew Schapiro na Jeepe v strede sa príliš vžil do svojej úlohy gubernátora Českej republiky a snažil sa riadiť aj prezidenta Miloša ZemanaAmerický veľvyslanec Andrew Schapiro na Jeepe v strede sa príliš vžil do svojej úlohy gubernátora Českej republiky a snažil sa riadiť aj prezidenta Miloša Zemana

Andrew Schapiro sa dostal do konfliktu s českým prezidentom Milošom Zemanom po tom, čo kritizoval jeho rozhodnutie cestovať do Moskvy. Andrew Schapiro ako americký veľvyslanec USA v Čechách sa príliš vžil do svojej role gubernátora Česka a veľmi neomalene žiadal od českého prezidenta, aby do Moskvy na oslavy výročia víťazstva nad fašizmom necestoval.

V osobe Miloša Zemana, na ktorého môžu byť Česi hrdí, však narazil na politika, ktorému ani USA nebudú diktovať kam má a kam nemá ísť na pracovnú cestu. Zeman sa v tejto súvislosti preslávil svojim odkazom Schapirovi, že tento má na Hrad vždy dvere otvorené, ale už iba ako turista.

Podľa Zemana, americký veľvyslanec veľmi nevhodne komentoval plánovanú účasť Miloša Zemana na oslavách 70. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve.

Američan prevýšil svoje kompetencie a nekonal, ako skutočný diplomat. „Neviem si predstaviť, že by český veľvyslanec vo Washingtone radil americkému prezidentovi, kam má cestovať. A nenechám si hovoriť do plánu svojich zahraničných ciest žiadnym veľvyslancom, uviedol vtedy Miloš Zeman. Viac sme o tom písali TU.

Podľa The New York Times Ministerstvo zahraničia menom Trumpovho tímu rozoslalo 23. decembra príslušné pokyny politicky menovaným ambasádorom. Medzi nimi aj veľvyslanecovi v Česku Andrewovi Schapirovi.

Podľa denníka tak Trumpov budúci vládny tím porušil tradíciu a odmietol politickým veľvyslancom predĺžiť dobu pobytu na ich zahraničných postoch čo i len o niekoľko týždňov alebo mesiacov po inaugurácii novej hlavy štátu.

The New York Times uviedol, že Schapiro si už hľadá bývanie v USA. Miloš Zeman si tak môže vydýchnuť, že tento drzý a neomalený americký diplomat už viac nebude mudrovať nad jeho rozhodnutiami.

Na miesto veľvyslanca v Českej republike sa zatiaľ uvažuje s prvou Trumpovou ženou Ivanou, ktorá má české korene a ktorú by Miloš Zeman na tomto poste uvítal.