Belehrad 17. októbra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
 
Americký veľvyslanec v Srbsku Kyle R. Scott vyvoval veľkú nevôľu mnohých domácich politikov, médií a srbskej verejnosti. Na Úrade srbskej vlády počas ceremoniálu podpísania memoranda o spolupráci americkej spoločnosti Bechcel so srbskými partnermi na stavebných projektoch vyhlásil, že Kosovo je legitímny a suverénny štát

Na snímke americký veľvyslanec v Srbsku Kyle R. Scott

Kyle R. Scott počas tlačovej konferencie odmietol komentovať fakty prezentované niektorými novinármi, ktorí sa ho pýtali, ako Spojené štáty mienia zabezpečiť mier na Balkáne, keď podporujú nelegitímny štát Kosovo a jeho lídrov,  z ktorých mnohí majú kriminálnu minulosť, spáchali vojenské zločiny, niektorí páchajú trestné činy aj v súčasnosti.
Americký veľvyslanec kategoricky odmietol narážky na „vinu“ Kosova. Prízvukoval, že tento štát bol vytvorený úplne legitímne a Spojené štáty ho hneď uznali: „Prečo zdôrazňujete, že je to takzvaný štát Kosovo, takzvaná vláda Kosova a pod.? Nie je to takzvaný, ale regulárny štát Kosovo a regulárna vláda tejto krajiny. Považujeme Kosovo za nezávisly a suverénny štát. Vládu si zvolil ľud Kosova a máme dobré vzťahy s kosovskou vládou,“ podčiarkol americký veľvyslanec v Srbsku Kyle R. Scott.
Zopakoval, že podľa neho, bolo otrhnutie veľkého územia od Srbska a vytvorenie štátu Kosovo úplne legitímne, ale referendum na Kryme a pripojenie polostrova k Rusku bolo nelegitímne.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Americký veľvyslanec na Úrade vlády Srbska vysvetlil Srbom, že Kosovo je legitímne vytvorený, suverénny a nezávislý štát zobrazený najskôr Hlavné správy.