Washington/Kyjev 27. mája (TASR/HSP/Foto: mfa.gov)
 
Americký štát Missouri sa stal 11. štátom USA, ktorý uznal hladomor na Ukrajine z rokov 1932-33 za genocídu ukrajinského národa. Informovala o tom v sobotu agentúra Ukrinform s odvolaním sa na veľvyslanectvo Ukrajiny v Spojených štátoch

Na snímke ukrajinské deti počas Hladomoru

“Ďakujeme americkému národu za solidaritu a podporu Ukrajiny pri obnovení historickej spravodlivosti na pamiatku miliónov obetí, ktoré zomreli v dôsledku tyranie Stalinovho režimu,” uviedlo ukrajinské veľvyslanectvo v USA.
Celkovo tak uznali hladomor za genocídu ukrajinského národa nasledujúce americké štáty: Missouri, Washington, Wisconsin, Illinois, Kansas, Massachusetts, Michigan, New Jersey, New York, Oregon a Pennsylvánia.
V decembri 2016 parlament v Kyjeve prijal rezolúciu vyzývajúcu demokratické krajiny sveta, aby uznali hladomor na Ukrajine spred vyše 80 rokov za zločin genocídy proti ukrajinskému národu.
Ukrajinský parlament v rezolúcii pripomenul, že hladomor z rokov 1932-1933 si vyžiadal milióny ľudských životov. Hladomor na Ukrajine umelo vyvolal vtedajší sovietsky diktátor Josif Stalin. Šlo o súčasť jeho kampane, ktorou chcel Ukrajincov donútiť, aby sa vzdali svojej pôdy a v rámci kolektivizácie vstúpili do kolchozov. V čase, keď hladomor kulminoval, nebol zriedkavosťou ani kanibalizmus.
Moskva však jednoznačne odmieta, že by šlo o genocídu, pretože útlakom počas vlády boľševikov trpeli všetky národy, vrátane ruského.
Príspevok Americký štát Missouri uznal hladomor na Ukrajine za genocídu zobrazený najskôr Hlavné správy.