Washington 31. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)
 
Americký senátor Lindsey Graham po stretnutí s prezidentom Donaldom Trumpom uistil novinárov, že hlava štátu súhlasila, aby sa spomalilo stiahnutie vojsk zo Sýrie. A dodal, že to urobia chytro

Ilustračné foto

Po rokovaniach s prezidentom a (predsedom Spojeného výboru náčelníkov štábov, generálom Josephom) Dunfordom som sa nikdy necítil lepšie, pokiaľ ide o to, kam smerujeme, cituje slová Grahama denník The Washington Examiner.
“Domnievam sa, že tento proces spomalíme chytro… Podľa môjho názoru sme si urobili akúsi prestávku, aby sme mohli zvážiť, akým spôsobom najlepšie dosiahneme cieľ, ktorý si prezident vytýčil, dodal senátor a poznamenal, že teraz je potrebné urobiť všetko pre to, aby nedošlo k eskalácii napätia medzi sýrskymi Kurdmi a Tureckom. Rovnako je podľa neho nutné zabrániť tomu, aby z danej situácie ťažil Irán.
Trump v polovici decembra vyhlásil víťazstvo nad teroristickou organizáciou IS v Sýrii. Neskôr hovorca Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že Spojené štáty začali sťahovať vojakov zo Sýrie, ale víťazstvo nad IS neznamená koniec koalície. Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje uviedla, že ozbrojené sily budú stiahnuté za 60 100 dní.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že Moskva zatiaľ netuší, aký algoritmus aktivít Washington zvolil po tom, čo sa rozhodol stiahnuť vojská zo Sýrie. Okrem toho Lavrov vyhlásil, že Američania nie vždy robia to, čo sľúbili.
USA a ich spojenci realizujú od roku 2014 v Iraku a Sýrii operáciu proti Islamskému štátu. V Sýrii pritom pôsobia bez povolenia vlády danej krajiny, ktorá ich aktivity považuje za okupáciu. V krajine sa nachádza dvetisíc amerických vojakov, ktorí spolu so Sýrskymi demokratickými silami kontrolovali územia na východe a severovýchode krajiny, ktorá je bohatá na prírodné zdroje.
 
Príspevok Americký senátor prehovoril o rozhodnutí Trumpa spomaliť stiahnutie vojsk zo Sýrie zobrazený najskôr Hlavné správy.