Americký Senát odobril kontroverznú ministerku školstva, potrebovala ale hlas Pencea

Washington 7. februára 2017 (TASR/HSP/Foto: Betsy DeVosov Twitter)

Americký Senát potvrdil dnes nomináciu Betsy DeVosovej na post ministerky školstva. Nominantka prezidenta Donalda Trumpa však na prekročenie 50-percentnej podpory potrebovala aj hlas viceprezidenta Mikea Pencea.

Na snímke Betsy DeVosováNa snímke Betsy DeVosová

Podľa pamätníkov išlo o vôbec prvé hlasovanie v histórii Senátu, pri ktorom sa za ministerského nominanta novej vlády musel postaviť viceprezident. Ten je na základe ústavy USA predsedom tejto komory Kongresu a môže hlasovať v prípade nerozhodného hlasovania senátorov.

Výhrady voči DeVosovej už skôr prejavili okrem demokratov aj dve popredné republikánske senátorky Susan Collinsová a Lisa Murkowská, ktoré sa pridali k demokratom a hlasovali v jej neprospech. Senátorky vyjadrili obavu, že DeVosová presadzuje súkromné školy na úkor verejných.

Demokrati ju obvinili z nedostatočných skúseností vo verejnom školstve, ako aj finančných záujmov v spoločnostiach presadzujúcich súkromné školy. Odbory sa boja, že DeVosová podkope systém verejného školstva v USA.

Bohatá sponzorka republikánov je vnímaná ako najkontroverznejšia osoba, ktorú si prezident Trump vybral do svojho nového kabinetu. Trump vyjadril DeVosovej opakovane podporu na Twitteri.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.