New York, 8. februára 2018 (HSP/ria.ru, srspol.sk/Foto: Facebook)

„Ruský systém protivzdušnej obrany podstatne prekonáva analogickú výzbroj, ktorou disponujú USA,“ píše americký finančný a obchodný portál Business Insider.
Na snímke samochodný protivzdušný raketovo-kanónový komplex „Pancir-S1“

Ruskú prevahu odborníci vysvetľujú „mnohovrstevnosťou“ ich činnosti. Protilietadlový raketový komplex S-400 ochraňuje nebo pred bombardérmi a stíhačmi protivníka a aj od balistických rakiet. Samochodný protivzdušný raketovo-kanónový komplex „Pancir-S1“ zabezpečuje ochranu od krídlatých rakiet a nízko letiacich vzdušných cieľov, vrátane bezpilotníkov. V súhrne tento tandem vytvára systém, ktorý na Západe nemá analógie.
USA sa pri obrane vzdušného priestoru spoliehajú na protilietadlový komplex „Patriot“, „Awenger“ a „Stinger“. Podľa analytika (Center for Naval Analyses) Jeffriho Edmondsa, tento komplex výzbroje nezabezpečuje, na rozdiel od ruského, spoľahlivú ochranu vzdušného priestoru. Ovplyvnené je to aj tým, že Američania stavajú na „bezkontaktnom spôsobe boja“, kde má vedúcu úlohu letectvo.
Vďaka tejto taktike sa vojna vyhráva bez masívneho vpádu na územie protivníka. Edmonds ako príklad uvádza operácie v Afganistane, Iraku, Líbyi a Juhoslávii.
„Pre Rusko bude v každom konflikte vždy hlavnou úlohou obrana pred hromadným vzdušným útokom. Jeho mnohovrstvová obrana sa stavia okolo tejto hrozby,“ predpokladá expert.
Pentagón sa s takýmto protivníkom ešte nikdy nezrazil, preto je prevaha PVO na strane Ruska, zdôrazňuje Edmonds.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.