Washington 4. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu)

Zavedenie 25-percentných dovozných ciel na francúzske vína, španielske olivy, škótsku whisky, britské sušienky a stovky ďalších výrobkov z Európskej únie zasiahne okrem Európanov aj bežných Američanov, a to práve pred sviatkami, na ktoré mnohí tieto výrobky kupujú. Upozornili na to americkú vládu zástupcovia obchodu

Ilustračné foto

Úrad obchodného splnomocnenca USA v stredu (2. 10.) oznámil, že na viaceré produkty z EÚ uvalí 25-percentné dovozné clá ako odvetu za dotácie Bruselu pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Povolenie na to získal Washington od Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá v ten deň oznámila aj sumu, v ktorej môžu USA clá zaviesť, konkrétne 7,5 miliardy USD (6,83 miliardy eur).

Podľa Specialty Food Association (SFA), asociácie zastupujúcej špecializované obchody, clá znížia tržby a negatívne zasiahnu pracovné miesta v maloobchode s potravinami naprieč celými Spojenými štátmi. Dôsledky budú “dramatické,” uviedla SFA.

“Vyššie ceny pocítia Američania práve v období, keď sa blížia sviatky,” dodala asociácia. “Kvalitné syry a ďalšie lahôdky, ktoré teraz stoja rodinu zhruba 45 USD, budú po zavedení ciel stáť približne 60 USD. Lahôdky, ktoré ľudia kupujú, aby s rodinou oslávili Deň vďakyvzdania či vianočné sviatky, si mnohí už nebudú môcť dovoliť.”

Nespokojný je aj americký zväz obchodníkov s liehovinami DSC (Distilled Spirits Council). Clá na whisky, vína a likéry môžu zasiahnuť dovoz v objeme takmer 3,4 miliardy USD a viesť k zrušeniu približne 13.000 pracovných miest v oblasti dopravy, obchodu a služieb.

Aj známy šéfkuchár José Andrés, ktorý v USA vlastní viac ako 12 reštaurácií, skritizoval uvalenie dovozných ciel s tým, že “nezasiahnu iba producentov v Európe, ale aj tisícky malých amerických podnikov”. Zároveň vyzval prezidenta, aby si to rozmyslel. Na Twitteri zapochyboval o Trumpovi ako o podnikateľovi a vyzval ho, aby v prípade, že dokáže rokovať s nepriateľmi, začal v tomto smere najskôr so spojencami.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj