Brusel 15. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Severoatlantická aliancia zostáva pevným základom pre Spojené štáty aj pre celé transatlantické spoločenstvo. Počas svojho prvého vystúpenia na zasadnutí ministrov obrany NATO v Bruseli to vyhlásil nový americký minister obrany James Mattis.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) a americký minister obrany Jim Mattis (vľavo)Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) a americký minister obrany Jim Mattis (vľavo)

Súčasne vyjadril presvedčenie, že aliancia sa dokáže úspešne prispôsobiť meniacim sa bezpečnostným výzvam súčasného sveta.

Mattisovo prvé vystúpenie pred spojencami z NATO sa nieslo v znamení očakávania zo strany ostatných členských krajín, že USA potvrdia svoj záväzok k pokračujúcej podpore aliancie.

“Aliancia zostáva pevným základom pre Spojené štáty a pre celé transatlantické spoločenstvo,” uviedol Mattis po príchode na ministerské rokovania. Vyjadril pritom pripravenosť zúčastniť sa na “otvorenom dialógu medzi priateľmi a spojencami” o ďalšom smerovaní aliancie, o jej transformácii a o spoločne zdieľaných záväzkoch.

“Verím, že opäť dokážeme potvrdiť, že vieme zareagovať na meniace sa okolnosti. Urobili sme tak v minulosti a máme všetky dôvody dúfať v to, že dokážeme cielene a spoločne zareagovať aj teraz,” povedal Mattis.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil Mattisove ubezpečenia a zdôraznil, že “silná aliancia je dobrá pre Európu aj pre Severnú Ameriku”.

Hlavnými témami dvojdňových rokovaní ministrov obrany NATO (15-16.2) je potreba zvyšovania výdavkov na obranu a boj proti terorizmu. Ministri sa okrem toho budú venovať aj otázkam účinnejšej kybernetickej ochrany a opätovne chcú vyslať jasný signál, že NATO je pripravené brániť svojich členov na východnom krídle aliancie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.