Washington 5. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Americké vojenské lietadlo dnes havarovalo pri východnom pobreží Austrálie. Na palube bolo 26 príslušníkov americkej námornej pechoty, z ktorých 23 sa podarilo zachrániť. Zvyšní traja vojaci sú doposiaľ nezvestní. Na mieste prebiehajú pátracie a záchranné akcie. S odvolaním sa na vyhlásenie americkej námornej pechoty o tom informovala agentúra AP
Ilustračné foto

Konvertoplán MV-22 Osprey odštartoval z obojživelnej bojovej lode USS Bonhomme Richard na pravidelnú operáciu. Krátko na to sa zrútil do mora. Austrálska ministerka obrany Marise Payneová uviedla, že k nehode došlo pri pobreží austrálskeho štátu Queensland.
Do pátracej akcie boli okamžite vyslané záchranné člny z bojovej lode a tiež jedno vojenské lietadlo. O situácii bol podľa vyjadrenia Bieleho domu upovedomený aj americký prezident Donald Trump.
Konvertoplán sa len minulý mesiac v Austrálii zúčastnil na spoločných americko-australských vojenských cvičeniach.
Lietadlo Osprey kombinuje funkčnosť konvenčného vrtuľníka s vysokou rýchlosťou turbovrtuľového lietadla, vďaka čomu je schopné lietať ako vrtuľník i ako lietadlo s pevnými krídlami. Za uplynulé roky sa týmto strojom stalo niekoľko vážnych aj smrteľných nehôd.
V roku 2015 havarovalo počas vojenského cvičenia jedno z amerických lietadiel Osprey na Havaji, pričom o život prišli dvaja vojaci. Vlani v decembri zase jedno z týchto lietadiel núdzovo pristálo pri pobreží japonského ostrova Okinava. Pri tejto nehode sa zranilo všetkých päť členov posádky lietadla. K ďalšiemu núdzovému pristátiu lietadla Osprey došlo v januári v Jemene, pričom sa zranili traja vojaci.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.