Washington 29. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:sputnik screenshot)
 

Americká armáda priznala, že je pozadu vo vývoji hypersonických zbraní, uvádza The Hill.

Ilustračné foto

„Teraz sme bezmocní,” cituje The Hill republikánskeho senátora Jamese Inhofea, ktorý je členom armádneho výboru.
Podobne sa vyjadril i Thomas Karako zo Strediska strategických a medzinárodných štúdií (CSIS). Podľa neho Rusko a Čína predbehli Spojené štáty vo vývoji „superrýchlych raketových technológií”. Podľa neho Spojené štáty nedokázali ani vyvinúť čidla alebo antirakety, ktoré by ich dokázali zachytiť a následne zostreliť.
Pred tým veliteľ amerického strategického veliteľstva (STRATCOM) generál John Hyten na zasadaní pred senátnym armádnym výborom priznal, že americká protiraketová obrana nie je schopná zastaviť hypersonické zbrane.
„Nemáme žiadnu obranu, ktorá by dokázala zastaviť nasadenie týchto zbraní proti nám. Takže našou odpoveďou by boli naše odstrašujúce sily, ktoré sú tvorené triádou a jadrovými schopnosťami, ktoré máme, aby sme reagovali na túto hrozbu,” uviedol Hyten.
Dňa 1. marca ruský prezident Vladimir Putin vo svojom prejave k federálnemu zhromaždeniu hovoril o vývoji hypersonických zbraní, ktoré, ako zdôraznil, majú iba obranný charakter.
 

Príspevok Americký kongresman tvrdí, že ruské a čínske hypersonické zbrane sú momentálne nad ich sily zobrazený najskôr Hlavné správy.