New York 6. apríla 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP Photo)
 
Republikánsky kongresman zo Západnej Virgínie Alex Mooney navrhol návrh zákona “definovať dolár ako pevnú váhu zlata.” Problémom je, že USA nemusia mať dostatok fyzického zlata na vykrytie hodnoty dolára, vraví expert pre RT

Zlaté tehly v mincovni vo West Point

V návrhu zákona č. 5404 z 22. marca Mooney kritizuje americkú menovú politiku s odvolaním sa na pokles kúpnej sily dolára po zrušení zlatého štandardu.
“Americký dolár stratil 30% svojej kúpnej sily od roku 2000 a 96% svojej kúpnej sily od konca zlatého štandardu v roku 1913. Podľa Fed-u, pri dvoch percentách prirodzenej inflácie stráca dolár polovicu svojej kúpnej sily v rámci každej generácie, alebo za 35 rokov,” píše sa v návrhu.
Kongresman Mooney pokračuje v popise výhod “zlatého” dolára: “Zlatý štandard prináša kontrolu nad peňažnou zásobou s trhom namiesto Federálnej rezervy.” Zlatý štandard znamená zákonné platidlo definované a konvertibilné na určité množstvo zlata. “Podľa zlatého štandardu do roku 1913, ekonomika Spojených štátov rástla ročne v priemere o štyri percentá, o tretinu viac ako miera rastu od tej doby a dvojnásobok úrovne od roku 2000.”
Existujú však otázky týkajúce sa schopnosti vlády USA podporovať dolár fyzickým zlatom. Vo svojich oficiálnych rezervách údajne vlastní 8135,5 ton fyzického zlata. Z toho 85% je vo Fort Knox v štáte Kentucky, 20% vo West Point v New Yorku, 16% v americkej mincovni v coloradskom Denveri a 5% je v New Yorku. Podľa singapurského experta na drahé kovy z BullionStar Ronana Manlyho sú skutočné zlaté rezervy v Amerike pravdepodobne omnoho menšie.
“Celý príbeh okolo amerických zlatých rezerv je neprístupný a tajomný. Nikdy nebol vykonaný úplný nezávislý audit amerických zlatých rezerv a opatrovníci zlata, mincovňa USA a Federálne rezervy v New Yorku nepustia nikoho do trezorov prezrieť si zlato alebo ho spočítať,” povedal pre RT Ronan Manly, ktorý je tiež skeptický k čistote uloženého zlata, čiže môže mať nižšiu hodnotu.
 
Príspevok Americký kongresman navrhol znova zaviesť zlatý štandard pre dolár zobrazený najskôr Hlavné správy.