Tokio 18. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

Najvyššie postavený americký generál zopakoval dnes “neotrasiteľné odhodlanie” Washingtonu pri zaisťovaní bezpečnosti svojho blízkeho ázijského spojenca Japonska. V čase napätia v regióne okolo Severnej Kórey predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Joseph Dunford svojmu partnerovi v Tokiu povedal, že “útok na jedného je útokom na nás oboch”
Americký generál Joseph Dunford uistil japonského premiéra  Šinzeho Abé o podpore v čase krízy okolo Severnej Kórey

Obavy Spojených štátov z jadrového a raketového programu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v posledných týždňoch vzrástli. Pchjongjang vyhlásil, že plánuje odpálenie striel smerom k ostrovu Guam, tichomorskému územiu USA, aj keď severokórejský vodca Kim Čong-un zjavne takéto rozhodnutie nateraz odložil.
Americkí ministri obrany a zahraničných vecí, Jim Mattis a Rex Tillerson, sa vo štvrtok stretli vo Washingtone s japonskými rezortnými kolegami na pravidelných bilaterálnych konzultáciách a zhodli sa, že budú ešte užšie spolupracovať v otázke KĽDR.
“Najdôležitejšom vecou z neho (ministerského stretnutia) bolo potvrdenie prvoradosti nášho bilaterálneho vzťahu tu, v ázijsko-tichomorskom regióne,” povedal Dunford na schôdzke s náčelníkom štábu japonských Sebaobranných síl admirálom Kacutošim Kawanom.
“Toto je veľmi dôležitý čas pre bezpečnosť v regióne a my sa, samozrejme, zameriavame prevažne na hrozbu vychádzajúcu zo Severnej Kórey,” uviedol Dunford. “Myslím si, že sme dali Severnej Kórei a všetkým ostatným v regióne jasne najavo, že útok na jedného je útokom na nás oboch,” citovala ho agentúra Reuters.
Tillerson vo Washingtone povedal, že Spojené štáty si želajú dialóg s Pchjongjangom, avšak len v tom prípade, že bude zmysluplný. “Našou snahou je dosiahnuť, aby chceli viesť rozhovory, ale rozhovory vychádzajúce z predpokladu, že povedú k inému záveru než rozhovory z minulosti,” zdôraznil.
V roku 2005 Severná Kórea dosiahla so šiestimi krajinami dohodu o pozastavení svojho jadrového programu výmenou za diplomatické ústupky a energetickú pomoc, neskôr však tento dohovor stroskotal.