Washington 30. novembra 2016 (HSP/Foto:Facebook)

„Rozmiestnenie ďalších ruských vojsk a techniky v Kaliningrade môže svedčiť o zámeroch Vladimíra Putina napadnúť pobaltské štáty,“ vyhlásil v rozhovore pre The Sunday Times americký generál v zálohe Jack Keane.

Americký generál Jack Keane: Posilnenie ruských vojenských jednotiek v Kaliningrade znamená prípravu na okupáciu PobaltskaAmerický generál Jack Keane: Posilnenie ruských vojenských jednotiek v Kaliningrade znamená prípravu na okupáciu Pobaltska

Tento generál v priebehu niekoľkých málo hodín urobil už druhý menší rozruch. Svojim „kaliningradským“ vyhlásením o „ruskej hrozbe“ vyvolal živé komentáre v amerických médiách a ešte predtým odmietol ponuku Donalda Trumpa a povedal, že sa nemieni stať ministrom obrany USA v tejto vláde.

Autor článku Michael Evans píše, že generál Ozbrojených síl USA v zálohe Jack Keane hneď  odmietol ponuku Donalda Trumpa na obsadenie funkcie ministra obrany a zároveň svojim vyhlásením, že Rusko pripravuje obsadenie pobaltských štátov vyjadril svoj nesúhlas s politickými plánmi Donalda Trumpa.

Americký novinár poukazuje na to, že na ministerstve obrany USA veľmi pozorne sledujú situáciu v pobaltských krajinách, ako aj to, že Rusko sústreďuje ďalšie vojenské jednotky a techniku na svojich západných hraniciach. Pripomína, že prednedávnom Rusi rozmiestnili v Kaliningradskej oblasti niekoľko raketových systémov Iskander-M.

Cituje Jacka Keana, že rozmiestnenie ďalších ruských jednotiek svedčí o zámeroch Vladimíra Putina začať v Pobaltsku podobnú vojenskú operáciu, ako na východe Ukrajiny. Prízvukuje, že sústredenie ruských vojsk na západnej hranici a organizácia viacerých vojenských cvičení svedčí o tom, že Rusko chce pripraviť svoju armádu čo najlepšie, aby odstránila prevahu americkej armády a NATO na mori a vo vzduchu.

„V počte pozemných vojsk Rusko má prevahu nad ozbrojenými silami NATO a pobaltských krajín a to znamená, že sú schopné okupovať pobaltské štáty doslova v priebehu dvoch – troch dní,“ vyhlásil Jack Keane. Autor článku podotýka, že tento výrok amerického generála v Pentagóne radšej nekomentovali, aj keď stále kritizujú rozmiestnenie nových ruských raketových komplexov v Kaliningradskej oblasti…

Michael Evans prízvukuje, že pokus Ruska o obsadenie pobaltských štátov by bol serióznym problémom pre budúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Keby vznikli podobné komplikácie, Trump by mal obrovské problémy, pretože túto situáciu by predsa mal nejako riešiť. Navyše podobné problémy by malo aj NATO, ktoré má chrániť a brániť svojich spojencov. Autor článku prízvukuje, že Estónsko, Lotyšsko a Litva sú členskými krajinami NATO a preto prípadná ruská agresia v Pobaltsku by spôsobila Trumpovi veľký bolehlav.

Eugen Rusnák