„Ja dúfam, že (aj) my tam podnikáme nejaké útoky,“ vyhlásil v rozhovore pre americkú televíziu CBS News. Dodal, že „je pravdepodobné, že každá rozviedka podniká hackerské útoky na území iných štátov“. V rozhovore sa Kissinger vyjadril aj k zvoleniu Donalda Trumpa za prezidenta USA. Uviedol, že Trump je spomedzi lídrov USA „najunikátnejším a najnezávislejším od akýchkoľvek skupín“. Kissinger vysvetlil, že Trump nemá záväzky voči nikomu, pretože víťazstvo vo voľbách dosiahol vďaka vlastnej stratégii a predvolebnú kampaň si financoval sám. Práve kvôli tomu je Trump podľa Kissingera „unikát“.

Vyzval tiež, aby sa nikto nesnažil nachytať Trumpa, že neplní svoje predvolebné sľuby – tie, na ktorých už ani on sám netrvá. Podľa Kissingera treba dať Trumpovi čas, aby zostavil zoznam úloh svojej administratívy. Kissinger, ktorý je na svetovej zahraničnopolitickej scéne pojmom, sa domnieva, že Trump môže v americkej zahraničnej politike dosiahnuť „čosi pozoruhodné“. 

„Donald Trump je fenomén, aký zahraničie ešte nezažilo, a je pre svet šokujúcim zážitkom, že nastupuje do úradu. Súčasne je to aj mimoriadna príležitosť,“ vyhlásil Kissinger v rozhovore pre reláciu Face the Nation. Exminister podľa webovej stránky časopisu Politico súčasne vyjadril presvedčenie, že Trump má možnosť zapísať sa do dejín ako „veľmi významný prezident“.

Kissinger kritizoval administratívu dosluhujúceho prezidenta USA Baracka Obamu, že Ameriku „v podstate stiahla z medzinárodnej politiky“. „Vďaka kombinácii tohto čiastočného vákua a nových otázok je možné si predstaviť, že sa z toho vynorí niečo nové a pozoruhodné,“ dodal Kissinger. Spresnil: „Nehovorím, že to tak musí byť. Hovorím, že je to mimoriadna príležitosť.“  V medzinárodnej politike zohrával Kissinger významnú rolu za čias dvoch republikánskych prezidentov USA, Richarda Nixona (1969-74) a Geralda Forda (1974-77), a jeho názor na zahraničnú politiku zaujíma aj teraz mnohých jej aktérov. Počas predvolebnej kampane s ním konzultoval nielen Trump, ale aj Trumpova demokratická protikandidátka Hillary Clintonová.

Kissinger je nositeľom Nobelovej ceny za mier a jeho politika „détente“ viedla k zmierneniu napätia v americko-sovietskych vzťahoch (preteky v zbrojení počas studenej vojny) a dosiahnutie zmlúv o kontrole strategických zbraní (SALT).

Senátori vyzvali na vyšetrenie hackerských útokov Ruska

Americkí republikánski a demokratickí senátori vyzvali v nedeľu na vytvorenie osobitného výboru, zloženého zo zástupcov oboch strán, ktorý by vyšetril počítačové útoky iných krajín voči Spojeným štátom so zameraním na údajné snahy Ruska ovplyvniť prezidentské voľby v USA.

Charles Schumer, ktorý bude od januára lídrom demokratov v Senáte v novom americkom Kongrese, a republikán John McCain, predseda senátneho výboru pre ozbrojené sily, označili zvláštny výbor za potrebný na to, aby sa Kongres efektívne zaoberal otázkou získania e-mailov Demokratickej strany hackermi počas predvolebnej kampane.

„Fakt, že hackersky prenikajú do nášho politického systému a snažia sa ovplyvniť výsledky – ako to vyzerá, že to je – to je vážna, vážna vec,“ povedal Schumer na tlačovej konferencii v New Yorku. Výbor by podľa neho mal preskúmať aj hackerské útoky iných krajín ako Čína a Irán. Dvaja ďalší senátori, republikán Lindsey Graham a demokrat Jack Reed, poslali spoločne so Schumerom a McCainom list lídrovi republikánov v hornej komore Kongresu Mitchovi McConnellovi, v ktorom ho žiadajú o zriadenie takéhoto výboru.

„Nedávne správy o ruskom zasahovaní do našich volieb by mali znepokojiť každého Američana,“ napísali McConnellovi, ktorý minulý týždeň povedal, že podporí snahy o vyšetrenie obvinení zo zasahovania Ruska do prezidentských volieb. McCain pre televíziu CNN povedal, že reakcia USA na ruské útoky je „absolútne ochromená“ a že kybernetická vojna „je pravdepodobne jedinou oblasťou, kde naši protivníci majú nad nami prevahu“.

Americké spravodajské služby dospeli k záveru, že Rusko sa snažilo ovplyvniť voľby v USA z 8. novembra hackerskými útokmi voči jednotlivcom i inštitúciám, ku ktorým patrili orgány Demokratickej strany. Novozvolený prezident USA Donald Trump reagoval nahnevane s tým, že zvíťazil čestne. Ruskí predstavitelia obvinenia zo zasahovania do amerických volieb popreli.