Moskva 19. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Alexei Druzhinin/Sputnik, Kremlin/AP)

Denník The Washington Post sa v jednom zo svojich článkov zameral na ruského prezidenta Vladimíra Putina a na zvieratá, ktoré dostáva od svetových lídrov ako darček. Vraj ide o dobre premyslenú propagandu. Nedávno sa s ním stretol turkménsky prezident Gurbanguly Berdimuhamedov
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) hladká šteňa, ktoré dostal ako dar od prezidenta Turkmenistanu Gurbangulyho Berdimuhamedova

Dôvodom stretnutia je nevyriešená otázka o zemnom plyne. Rusko bolo kedysi hlavným kupcom bohatých zásob zemného plynu bývalého sovietskeho štátu. Minulý rok však cenový spor zničil jeden z turkménskych podnikov. Berdimuhamedov teraz dúfa, že táto menšia kríza sa napraví.
Berdimuhamedov doniesol pre ruského prezidenta aj darček, presnejšie šteňa stredoázijského ovčiaka, ktorý dostal meno ”Verný.”

Putin v minulosti dostal už viacerých psov, šteňa dostal aj od ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, či japonskej vlády alebo bulharskej vlády. V roku 2010, keď Rusko podpísalo dohodu o dodávkach zemného plynu s Bulharskom, dostal Putin ako dar od bulharskej vlády šteniatko Karakachan. V Rusku sa následne konala národná súťaž, v ktorej sa malo vybrať jeho meno. Víťazom sa stal 5-ročný chlapec, ktorý navrhol meno ”Buffy”.

Na Putina a zvieratá sa najnovšie zameral americký denník The Washington Post, zvieratá vraj majú v jeho politike veľký strategický význam.
”Pre ruského vodcu je každý obraz dôležitý. Od fotky lovca bez trička až po jeho skúsenosti v džude. Všetko robí pre politický efekt. Putinova láska k zvieratám má často strategický význam. Nejde iba o psov. V priebehu rokov sa Putin nechal odfotiť s množstvom zvierat od ľadového medveďa cez sibírskeho tigra až po delfínov,“ píše denník, ktorý následne cituje viacerých politológov.
“Putin je s týmito zvieratami veľmi doma,” uviedol Burdett Loomis, profesor politológie na univerzite v Kansase, pre The Washington Post v roku 2014. “Vie, že sú skvelé pre fotografie.”
Denník cituje aj politológa Jána Kubíka, ten tvrdí že Putinovy ide len o to, aby nevyzeral pre ľudí ako zlý diktáror…
„Milujem zvieratá. Takže nie som taký bezcitný diktátor, ako si myslia ľudia zo Západu…Mám srdce, moja láska je však tvrdá mužná” takto myslí ruský prezident podľa Jána Kubíka.
Samuel Poništ