A ako tvrdí v obsiahlom rozhovore pre Denník N, Slovensko si obľúbil. „Áno, mám rád túto krajinu. Tunajšie mestá mi pripomínajú domov. Malé, ale rodinne orientované,“ vraví 30-ročný americký basketbalista. „Páči sa mi aj to, že môžem cestovať do rôznych krajín. Zo Slovenska nie je nič ďaleko. Navyše je zábava hrať pred tunajšími fanúšikmi.“

TJ Bannister má silný vzťah k viere. Vyrastal ako baptista, teraz chodí do kostola, kde sa stretáva viacero kresťanských spoločenstiev. Nie však vždy. „Snažím sa, ale nie je to pravidelné. Niekedy si pozriem bohoslužbu len na počítači. Na internete sledujem Joyce Meyerovú a iných,“ vraví levická opora, ktorá má na predlaktí vytetované dve slová – Grace a Mercy (Milosť a Milosrdenstvo).

Bannister o viere rozpráva otvorene, hoci si z neho preto ľudia občas uťahujú. „Keby som sa zamýšľal nad tým, čo si o mne ľudia myslia, bol by som lúzrom. Reči nie sú dôležité, pretože viem, kým som a čo som v živote urobil,“ prezrádza TJ svoju životnú filozofiu.

Bannister vyrastal vo floridskom Melbourne. „Strašné miesto. Bežne tam niekoho na ulici zastrelili. Nechcel som byť len ďalšie číslo v štatistike. Keď som mal dvanásť, tak sme sa presťahovali do Jacksonville, šiel som na súkromnú školu. Bolo to drahé, no mal som basketbalové štipendium. Tamojší tréneri ma naučili, aby som fakt, že som čierny nepoužíval ako výhovorku pre určitý typ správania. Že som síce čierny, ale viem sa správať,“ vraví.

Aj TJ vie, čo je to rasizmus. Na Slovensku sa s ním občas stretne. „Už som počul, ako mi ľudia nadávali počas zápasu.“ Američan to však ignoruje. „Keď sa tak stane, tak sa za tých ľudí modlím.  Také veci ma netrápia. Navyše ľudia, ktorí ma urážajú pre farbu pleti, sú podľa mňa jednoduchší. V angličtine sú dva tvary pre označenie černocha: nigger (rasisticky) a nigga (ten používajú černosi medzi sebou). Ja však každému hovorím bro (bratku). Spoluhráči vám to potvrdia,“ vysvetľuje Willie. Také je jeho krstné meno, no nikto mu nepovie inak ako TJ.

Odvážne tvrdí, že európske ulice sú pre neho bezpečnejšie než tie americké. „Ľudia v Amerike vyrastajú v kultúre, ktorá im nahovára, že treba mať pekné auto, šperky, oblečenie. Aby ste ukázali, že ste veľký boss. A veľa z tých, ktorí na to nemajú, si povie, že si to ukradnú. V Amerike sa mi pomerne ľahko môže stať, že na mňa niekto namieri zbraň a povie, nech mu dám peňaženku. Tiež by som sa nečudoval, keby som stál na semaforoch a chlapík z vedľajšieho auta by na mňa vytiahol zbraň a povedal, že chce moje auto. V takomto niečom som vyrástol. Nehovorím, že tu nenastanú žiadne problémy, keď idem v noci po ulici. Ale cítim sa tu oveľa bezpečnejšie ako v Amerike.”

Boha síce miluje, no nezneužíva ho. “Nemodlím sa k nemu, aby som dal v zápase 30 bodov. Výhry a prehry s tým nemajú nič spoločné.”