Washington 24. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Xinhua, Zha Chunming)
 

Veliteľ amerického námorníctva oznámil senátorom, že Čína posilnila natoľko, že si môže vynútiť svoje územné nároky v Juhočínskom mori. Zastaviť ju môže iba vojenský konflikt so Spojenými štátmi. Informoval o tom časopis Newsweek.

Čínska vojnová loď

Admirál Philip Davidson, ktorý bol navrhnutý na menovanie náčelníka tichooceánskeho veliteľstva, sa domnieva, že rastúca vojenská prítomnosť čínskeho námorníctva v oblasti ázijského Pacifiku umožní Pekingu dominovať nad celým regiónom. Davidson ďalej zmienil i výstavbu tajných vojenských základní v Juhočínskom mori.
Akonáhle Peking získa kontrolu nad Juhočínskym morom, dokáže rozšíriť svoj vplyv tisíce míľ na juh a projektovať svoju moc hlboko do Oceánie. „Čínske námorníctvo bude môcť využívať tieto základne, aby spochybnilo americkú prítomnosť v regióne, a akékoľvek sily, ktoré budú rozmiestnené okolo ostrovov, ľahko prekonajú armády ďalších štátov v Juhočínskom mori, ktoré si činia nároky na sporné územia,” varoval admirál v správe, ktorú adresoval členom senátneho armádneho výboru.
V súčasnosti Čína vedie spory o ostrovy v Juhočínskom mori s ďalšími prímorskými štátmi. Čínsky vojenský potenciál je však oveľa silnejší.
„Stručne, Čína môže kontrolovať Juhočínske more vo všetkých scenároch, ktoré nezahŕňajú vojnu so Spojenými štátmi,” konštatoval admirál.
V posledných rokoch aktivita Číny v regióne postupne stúpa, čo sa dotýka i vzťahov s Taiwanom. Čínsky prezident Si Ťin-pching zdôraznil, že pokiaľ to bude nutné, je pripravený spojiť oba celky silou. Minulý týždeň nariadil najväčšiu námornú prehliadku v histórii krajiny a cvičenie s ostrou streľbou v Taiwanskom prielive, ktoré sa odohralo minulú stredu.
V rovnaký deň riaditeľ čínskeho úradu pre záležitosti Taiwanu odcestoval na ostrov, aby rozptýlil akékoľvek mýty o nezávislosti Taiwanu, upozornil Newsweek. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia tiež prehlásila, že „na svete je iba jedna Čína a Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou čínskeho územia”.
Táto čínska aktivita bola najskôr reakciou na podpis nariadenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré nielen dovoľuje, ale i podporuje oficiálne návštevy medzi USA a Taiwanom. Tento krok pobúril Peking.
Ako ale upozorňuje Newsweek, s politikou Číny sú nespokojní i jej spojenci. Filipínsky minister zahraničia varoval, že môže podať sťažnosť proti Pekingu, pokiaľ sa preukáže, že fotografie s výstavbou čínskych vojenských inštalácií na sporných Spratlyových ostrovoch, ktoré zverejnil list The Philippine Daily Inquirer, sa ukážu ako pravdivé.
 

Príspevok Americký admirál: Iba vojna môže zabrániť Číne kontrolovať Juhočínske more zobrazený najskôr Hlavné správy.