Americkú základňu v kubánskom Guantánamo Bay navštívil minister obrany Mattis

Guantánamo Bay 21. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Mindaugas Kulbis)

Prvým americkým ministrom obrany od roku 2002, ktorý zavítal na základňu námorníctva USA v Guantánamo Bay na Kube, sa stal súčasný šéf Pentagónu James Mattis.
Na snímke americký minister obrany James Mattis

Podľa slov hovorcu amerického ministerstva obrany Roberta Manninga sa šéf rezortu chcel poďakovať tam umiestneným príslušníkom ozbrojených síl za ich službu.
Súčasťou Mattisovho programu by však podľa dostupných informácií nemala byť návšteva väzenského zariadenia zriadeného pre podozrivých z teroristických aktivít po útokoch na americké ciele z 11. septembra 2001.
Bývalý prezident USA Barack Obama chcel pôvodne toto zariadenie uzavrieť, s predmetným plánom sa však napokon nepresadil. Zámery súčasnej administratívy s väznicou na Guantáname nie sú síce úplne zrejmé, s určitosťou by však zariadenie chcela zachovať a neprepúšťať z neho ďalšie osoby považované za nebezpečné. V súčasnosti je tam zadržiavaných 41 osôb. Desať z nich čelí žalobám vojenských súdov, troch už odsúdili, sedem ďalších sa musí zodpovedať z vojnových zločinov. Žalobu voči viac ako dvom desiatkam z nich však nikdy nevzniesli.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.