Bratislava 19. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Fabrice Coffrini)

Americkí vedci – účastníci projektu Veda a všeobecná bezpečnosť (Science and Global Security, SGS) – na Princetonskej univerzite vyvinuli simuláciu ozbrojeného konfliktu za použitia jadrových zbraní medzi USA a Ruskom. Podľa ich scenára môže v prvých hodinách bojových akcií zahynúť a byť zranených vyše 90 miliónov ľudí

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov

Autor simulácie Alex Glaser na YouTube a na oficiálnom webe projektu Veda a všeobecná bezpečnosť zverejnil štvorminútový šot pod titulkom Plán A, v ktorom ukazuje model jadrovej konfrontácie medzi USA a Ruskom.

Podľa scenára začína konflikt použitím konvenčných zbraní, potom ale podniká Rusko preventívny jadrový útok na pohraničné územie Nemecka a Poľska, aby zadržalo sily USA a NATO v Európe. Potom NATO zasadzuje odvetný úder na Kaliningradskú oblasť. Podľa navrhovaného scenára v dôsledku toho prerastá konflikt do taktickej jadrovej vojny na území Európy, potom sa rozširuje aj na území USA a Ruska.

“SGS vyvinula simuláciu pravdepodobnej eskalácie vojenských akcií medzi Spojenými štátmi a Ruskom s ohľadom na realistické pozície jadrových síl, ciele a odhady počtu smrťou. Podľa výpočtov bude v prvých niekoľkých hodinách konfliktu zabitých a zranených vyše 90 miliónov ľudí,” uvádza sa na webe projektu.

Autori simulácie poukazujú na to, že projekt “motivovala nutnosť zdôrazniť potenciálne katastrofálne následky terajších plánov jadrovej vojny USA a Ruska”.

[embedded content]

Námestník ministra zahraničia Ruskej federácie Sergej Rjabkov skôr vyhlásil, že nezodpovedné kroky administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa zvyšujú riziko jadrového konfliktu, Moskva na to musí reagovať. Zdôraznil, že “tieto hry s možnosťou nasadenia jadrových zbraní v konflikte nadobúdajú čoraz viac znepokojujúci až hrozivý ráz”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj