Washington 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)
 
Skupina amerických senátorov vyzvala prezidenta Donalda Trumpa, aby ešte prehodnotil svoje nečakané rozhodnutie o stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie, ktoré bolo ohlásené v stredu. Informovala o tom agentúra DPA

Ilustračné foto

List s výzvou podpísalo šesť senátorov, medzi ktorými sú aj vplyvní republikáni Lindsey Graham a Marco Rubio.
Podľa nich by bol odchod amerických vojakov zo Sýrie v tejto fáze konfliktu “predčasný a chybný krok, na ktorý by USA draho doplatili”.
“Ak sa rozhodnete naplniť svoje rozhodnutie stiahnuť jednotky zo Sýrie, zvyšky Islamského štátu v Sýrii sa celkom iste oživia a zosilnia svoje aktivity v regióne,” uvádza sa v liste podpísanom štyrmi republikánmi, jedným demokratom a jedným nezávislým členom Senátu.
Z amerického odchodu by podľa senátorov profitoval aj “brutálny diktátorský režim” sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ako aj “protivníci” USA – Irán a Rusko.
Biely dom v stredu oznámil, že zo Sýrie bude stiahnutých všetkých približne 2000 príslušníkov pozemných síl s tým, že tento proces sa už začal. Prezident Trump svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že sa už sa podarilo naplniť cieľ americkej vojenskej prítomnosti v Sýrii – porážku extrémistickej organizácie Islamský štát (IS.
Od tohto kroku sa ho údajne do poslednej chvíle pokúšali odradiť predstavitelia Pentagónu a americkej armády.
Väčšina z 2000 amerických vojakov nasadených v Sýrii sú inštruktori a poradcovia, ktorí podporujú lokálne, prevažne kurdské jednotky bojujúce proti IS.
Džihádisti z IS v Sýrii ovládajú už len neveľké územia, ale podľa predstaviteľov americkej armády stále predstavujú potenciálnu hrozbu. Existujú obavy, že by sa mohli v chaose sýrskej vojny preskupiť a opäť zaujať stratené pozície.
 
Príspevok Americkí senátori vyzvali Trumpa, aby prehodnotil stiahnutie vojakov zo Sýrie zobrazený najskôr Hlavné správy.