Washington 23. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Americký portál Politico priniesol včera článok o snahe republikána Johna McCaina a demokrata Chucka Schumera “vyhecovať” členov Kongresu, aby sa zapojili do projektu blokovania môžnosti ukončenia protiruských sankcií, ku ktorému sa chystá chystá novozvolený americký prezident Donald Trump.

Na snímke matriošky s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom v predajni suvenírov 20. januára 2017 v PetrohradeNa snímke matriošky s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom v predajni suvenírov 20. januára 2017 v Petrohrade

McCain a Schumer sa snažia v hornej komore Kongresu presadiť zákon, ktorý zablokuje možnosť ukončiť sankcie z Ruska. Obaja americkí politici vystúpili so svojím návrhom aj vo vysielaní kanála ABC. Podľa ich slov je potrebné, aby sa Trumpovi zabránilo presadiť zrušenie Obamových sankcií.

“Ak zrušíme sankcie, Rusko bude pokračovať v ovplyvňovaní naších volieb a robiť aj ďalšie zlé veci. To sa stane signálom pre Čínu a Irán,” maľuje usilovne prípadnú temnú budúcnosť USA Schumer vo vysielaní “This Week”.

McCain zaujal ešte tvrdší postoj. ” Potrebujeme ešte viac sankcií voči Rusku, nemôžeme sankcie zmäkčovať”.

Na snímke americký senátor John McCain Foto:TASR/AP-Stephan SavoiaNa snímke americký senátor John McCain Foto:TASR/AP-Stephan Savoia

Obaja americkí politici potom naznačili, že vo svojich aktivitách nie sú osamotení. Podobní postoj zaujali aj Lindsey Graham a Ben Cardin. Pre prijatie McCainovej a Schumerovej iniciatívy je však dôležitý postoj lídra Republikánov v senáte, Mitchela McConnella. V interview pre The Times Donald Trump prednedávnom uviedol, že rozhovory o jadrovom odzbrojení medzi Washingtonom a Moskvou sa môžu stať prvým krokom na ceste k odblokovaniu sankcií z Ruska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.