Americkí masoví vrahovia strieľajú hlavne v zónach, kde sú zbrane zakázané

Svet 7. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Joel Auerbach/Pixabay)
 
V jedno nedeľné ráno náraz auta náhle prerušil bohoslužbu v kostole New Destiny v meste Aurora, Colorado. Veriaci sa rozbehli na parkovisko ponúknuť pomoc mužovi v zdemolovanom aute. Ten však otvoril dvere s pištolou v ruke a začal strieľať. Matka pastora bola smrteľne zasiahnutá. ALe skôr, než by zabijak zmenil kostol na smrteľné pole, bol zastavený guľkou muža, ktorý pri sebee nosil zbraň. Tento príbeh sa nedostal do správ mimo Colorada 

Rodičia oplakávajú svoje deti po masovej streľbe na strednej škole Marjory Stoneman Douglas v Parklande, Florida, 14. februára 2018. Trump chcel ozbrojiť učiteľov, aby v prípade útoku na žiakov, mohli zasiahnuť.

O niekoľko mesiacov ďalšia streľba s oveľa smrteľnejšími dôsledkami dostala mesto Aurora v Colorade do všetkých médií v USA a vo svete. Tzv. Batman masaker sa udial v preplnenom kine s jedným dôležitým rozdielom v porovnaní s parkoviskom kostola New Destiny: Kvôli predpisom kina si nikto do vnútra nesmel priniesť so sebou zbraň. 1 z 50 Colorádčanov má povolenie nosiť zbraň. Ak by zbrane boli povolené v kine až 5 divákov mohlo byť ozbrojených a hneď na začiatku zastaviť tento masaker.
Podľa John R. Lotta, autora knihy „Viac zbraní, menej kriminality“, až na jednu výnimku za posledných 50 rokov, všetky masakre v USA sa stali namiestach, kde sú zbrane výslovne zakázané: všetky základné a stredné školy, väčšina univerzít, veľa kostolov, nákupných centier, mnohé vládnebudovy – dokonca i vojenské základne. Základným faktom je, že títo švihnutí zabijaci, zodpovední za ohromné masakre, si vybrali lokality, v ktorých bezbranné obete nemali zo zákona alebo pre iné predpisy možnosť sebaobrany.
Lottova kniha vysvetľuje jeho akademickú štúdiu o dopade zmeny v zákonoch o zbraniach za posledných 30 rokov na mieru kriminality. Konkrétne sa zaoberá rôznymi aspektami liberalizácie zákonov o zbraniach v 39 štátoch USA, ktoré sa posunuli zo situácie podobnej na Slovensku, kde sa považuje dôvod pre nosenie zbrane a potrebné povolenie políciou, že sa jednoducho overí výpis z registra trestov u tých, ktorí žiadajú o povolenie nosiť zbraň. Ekonóm Lott sa usiluje odpovedať na otázku: Má ľahší prístup k zbraniam pre sebaobranu celkový prínos pre spoločnosť?
Keď 53-ročná žena na vypnutie svetiel vychádzala zo sprchy, mladý muž ozbrojený nožom na ňu zaútočí, zhodí ju na zem a pokúša sa ju znásilniť. Podarí sa jej utiecť a dostať sa do spálne k nočnému stolíku s násilníkom hneď za jej chrbtom. Len čo siahne po revolveri v zásuvke a vystrelí naň niekoľkokrát, muž sa dá na útek. Jej sa podarí uniknúť s malými zraneniami namiesto znásilnenia či straty života. Násilník sa v tomto prípade nedostal ďaleko, zomrel na strelné poranenia.

Ilustračná snímka

Lott s titulmi z prestížnych amerických univerzít uzatvára, že uľahčenie sebaobrany zbraňou pre občanov rešpektujúcich zákony významne zredukovalo násilné trestné činy, najmä vraždy a znásilnenia. V priemere, vraždy klesli o 6% a znásilnenia o 10% s výraznými poklesmi v najhustejšie osídlených oblastiach. Prečo je tomu tak? Kriminálnici si zväčša racionálne vyberú obete, u ktorých je dobrá šanca “úspechu”. V štátoch, ktoré majú populáciu lepšie vyzbrojenú, sa budú obete kriminality pravdepodobnejšie brániť.
Prieskum medzi väzňami zistil, že kriminálnici sa najviac obávajú obete, ktorá by bola ozbrojená – a to dokonca viac ako policajta, ktorý by sa objavil počas ich trestného činu. Nielenže tí, ktorí sú ozbrojení, utrpia menšie straty spôsobené kriminalitou, ale pretože kriminálnici nevedia identifikovať, kto nosí zbraň, celá spoločnosť benefituje zo zníženej miery násilnej kriminality. Jediný tym kriminality, ktorý stúpol v dôsledku liberalizácie zákonov o skrytom nostení zbraní, boli tie zločiny, ktoré nevyžadovali praimy kontakt s obeťou – vlámanie sa do auta, do domu, keď sú jeho obyvatelia preč, atď. Napriek tomu, že pribudlo zbraní nosených na verejnosti, nepribudlo náhodných usmrtení alebo samovrážd zbraňou. V skutočnosti mnohí kriminálnici siú jednoducho odradení potenciálnymi obeťami mieriacimi zbraňou bez toho, aby padol výstrel. Navyše tí, s povolením nosiť zbraň, majú 180-krát menšiu pravdepodobnosť spáchať vraždu než všeobecná verejnosť.
 
Jana Ray-Tutková
Príspevok Americkí masoví vrahovia strieľajú hlavne v zónach, kde sú zbrane zakázané zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)