Washington 9. marca 2018 (HSP/rt/Foto: TASR/AP- Ringo H.W. Chiu)

Orgány zapojené do stíhania trestnej činnosti v USA nie sú vyškolené na odhalenie islamských radikálov, čo umožnilo podozrivému džihádistovi v spojení s Al-Kájdou ostať mimo radar v Amerike po dobu siedmich rokov, uviedla prokurátorka Jennifer Breedonová pre RT
Ilustračné foto

Saudský štátny príslušník Naif Abdulaziz Alfallaj, ktorý sa v tábore Al-Kájdy v Afganistane vycvičil spolu s niektorými z únoscov lietadla z 11. septembra 2001, bol vo februári zadržaný v Oklahome. V roku 2011 prišiel do USA na neimigrantské vízum a žil voľne v krajine, dokonca aj trénoval pilotov.
Americkým bezpečnostným agentúram trvalo celých sedem rokov, kým odobrali odtlačky prstov z dokumentov Al-Kájdy získaných v Afganistane v roku 2011 a vo svojej databáze odhalili pravú identitu Alfallaja. Muž teraz čelí až 20 rokov vo väzení za dvojnásobný vízový podvod a klamanie FBI o svojich teroristických napojeniach.
Breedon, advokát špecializujúci sa na zahraničnú politiku, medzinárodné právo a náboženský terorizmus, verí, že aféra Alfallaja ukazuje “pretrvávajúci neúspech USA, a tiež Európy, aby správne preverili týchto ľudí a aby naše orgány činné v trestnom konaní dokonca pochopili povahu radikálnych islamistov.”
“Prečo táto osoba mohla ísť pod radar; prečo prešiel celú cestu procesov preverovania štátneho oddelenia – pretože neexistuje žiadny proces preverovania, ktorý by preveroval extrémistickú náboženskú ideológiu,” povedala. Podľa advokáta zamestnanci príslušných agentúr v USA “neboli riadne vyškolení” a nevedia o najzákladnejších veciach, ako napríklad o tom, kto sú wahhábisti a čo je právo šaría.
“Je veľmi pravdepodobné, že [Alfallaj] sa ani nemusel snažiť oklamať” orgány USA, povedal Breedon. “Štátne ministerstvo kladie otázky a očakávajú čestnú odpoveď. A títo ľudia, najmä ak majú teroristické väzby alebo vzťahy, nikdy nebudú čestní v otázke “áno” alebo “nie” … Ak nevieme, ako čítať medzi riadkami alebo skutočne pochopiť ich ideológiu, nebude naďalej možné týchto ľudí chytiť. ”
Džihádisti sú schopní slobodne prísť a zostať v USA bez prekážok, pretože “FBI má teraz veľa problémov,” povedal Breedon. “FBI bola príliš zaneprázdnená tým, že sa snažila ublížiť prezidentovi Donaldovi Trumpovi … alebo sa pokúsila ísť po týchto údajných ruských hackeroch. Výdavky FBI … sú v miliónoch dolárov na špeciálne vyšetrovanie týchto vecí, ktoré Američanov nezaujímajú, takže je veľmi pravdepodobné, že niečo také dôležité, čo by umožnilo teroristovi získať americké vízum, by padlo pod koberec.”
Ďalšou nepotrebnou vecou je západný model “nemôžeme nikoho urážať,” verí Breedon. V roku 2016, keď Omar Mateen zabil 49 ľudí a zranil ďalších 58 v gay-klube v Orlande, “FBI malo dostatočné varovanie, že útočník v Orlande je hrozbou, ale preto, že bol moslim, nechceli ho riešiť; nechceli byť vnímaní ako zameriavajúci sa na určitú náboženskú skupinu – a preto zomrelo veľa ľudí.”
Bývalý americký diplomat Jim Jatras pre RT uviedol, že “nekompetentnosť” amerických bezpečnostných agentúr môže byť najjednoduchším vysvetlením sedemročného pobytu Alfallaja v USA. “Vieme o mnohých prípadoch, keď ľudia, ktorí mali byť na sledovanom zozname, neboli tam kvôli nejakej byrokratickej nepodstatnosti, alebo preto, že mali problémy s menami. Ako viete, obzvlášť s arabskými menami je niekedy veľa zmätkov alebo rozdielov pri reprodukovaní do angličtiny. ”
“Druhým vysvetlením je, že tento pán je Saud a šlo o nejaké uprednostňovanie. To, že niektoré agentúry mali záujem o neho z iných dôvodov a v dôsledku toho dostal zvláštny prístup,” povedal Jatras.
Ak sa tento predpoklad ukáže ako platný, potom “sa môže tiež stať, že existujú agentúry, ktoré majú svoje vlastné priority, ktoré nie sú nevyhnutne rovnaké ako tie, ktoré stanovuje americký ľud a udržiavanie amerického ľudu v bezpečí … Toto je pretrvávajúci problém, s ohľadom na druh podpory, ktorú sme v posledných desaťročiach poskytovali teroristickým skupinám v mnohých krajinách,” povedal.